use of english - help

Temat przeniesiony do archwium.
Uzupełnić luki jednym wyrazem:
1. In ._._. to reach this ship, Isabella had to travel several hundred miles by canoe.
2. Romeo and Julia want to get married, but because of the bad feeling that exists between the two families, they realise that their weeding ._._. have to take place in secret. A priest , Friair Lawrence, ._._. the ceremony.
3. Juliet's father, ignorant of Juliet's marriage to Romeo, wants her to marry someone else . As part of a plan to ._._. this, Juliet< with the help of Friar Lawrence, takes some medicine thet makes it seem as if she is dead.
4. One Saturday, Henry was in his jewellery shop, waiting for customers. At 10 a.m, ._._. first customer , middle aged man arrived and, after looking around, _._._ a 400$ watch, which he paid for in cheque.
5. When the police arrived , the customer explained that , after _._._ the shop, he had not remembered an important business meeting. He realised that he did not have enough cash to cover his expanses, so he had _._._ to sell the watch because the meeting was more important than losing 200$.

Parafraza jedna:
The police have advised car owners to fit an alarm in their cars.
Car owners have received ....................................................................... .
wpisz swoje odpowiedzi
Właśnie podałem takie przykłady, gdzie nie wiem co wpisać.
w parafrazie uzylbym advice
1 zeby
3 zapobiec
itp.
zielonosiwy, masz rację, nie wpadłem na tak banalny pomysł, dzięki. mg 1. in order to, 3 prevent a co znaczy itp masz pomysł na 2,4 i 5 ?
w 2 może pasowałoby JUST, co o tym sądzicie?
2 powiesz 'wedding have to'?
A no właśnie nie może być, tak więc co proponujesz?
nie, to my czekamy na Twoje propozycje.
Ja miałem około 8 stron do zrobienia takich zadań, a wam podałem takie przykłady, gdzie kompletnie nie wiem co wpisać. Więc jak mogę podać swoje propozycje?
dzieki podpowiedziom zrobiles dwa przyklady. Wykaz sie mysleniem i zrob pozostale
co wstawisz "wedding ... have', żeby calosc byla poprawna gramatycznie? Is? Nie. To co innego?
a Cię zaskoczę, bo wstawię tam w 2 VOWS i PERFORMED. Ha!
2 nie zaskoczyles mnie, bo wiem, ze masz problem z gramatyka. W pierwsza luke wstaw odpowiedni operator. Druga luka - a czemu czas przeszly?
Nie mam problemów z gramatyką tylko czasem nie można wpaść na dany wyraz, to tak jak w krzyżówce czasami bywa, nie możesz znaleźć słowa mimo tego, że jest banalne. Dobrze, temat do zamknięcia, mało uzyskałem pomocy na tym forum, kto inny mi pomógł. Dzięki i pozdrawiam.
Temat przeniesiony do archwium.