wsiadać / wysiadać

Temat przeniesiony do archwium.
Wsiadać i wysiadać czyli get in/out oraz get on/off
Wiem, że dla różnych pojazdów są różne wersje. Np Do pociągu jest get on/off a do samochodu get in/out....a może odwrotnie albo jeszcze jakoś inaczej, to był przykład ;]
Czy może ktoś napisać konkretnie jak się wsiada i jak się wysiada do jakiego pojazdu/środka transportu? Interesują mnie przede wszystkim: train, bus, plane, taxi, underground, cab, tram, car, ferry
Aaaa tak btw, jaka jest różnica między cab i taxi?
Dzięki z góry
>Czy może ktoś napisać konkretnie jak się wsiada i jak się wysiada do
>jakiego pojazdu/środka transportu? Interesują mnie przede wszystkim:
>train, bus, plane, taxi, underground, cab, tram, car, ferry


Konkretnie to sie wsiada i wysiada przez drzwi i zawsze mozesz powiedziec
get in lub get into bo wchodzisz do srodka jakiegos wehikulu

get on lub get onto jesli chodzi o;
train, bus, plane, underground, tram, ferry i inne pojazdy gdzie jest cos co mozna nazwac platforma

tylko get on lub get onto jesli chodzi o bike, push-bike, motorbike, horse
wszystko inne na co wchodzisz

get off
train, bus, plane, underground, tram, ferry i inne pojazdy gdzie jest cos co mozna nazwac platforma oraz bike, push-bike, motorbike, horse

get out jesli wysiadasz, lub wychodzisz z czegos ale bardziej chodzi o male pojazdy

get out of my cab! wynoś się z mojej taksowki
get out to tez wynocha
get off odczep sie ale w zupelnie innym kontekscie

Problem z get jest taki, ze ma ponad 40 roznych znaczen

>Aaaa tak btw, jaka jest różnica między cab i taxi?


taxi to slowo amerykanskie stad taxidriver z de niro

Samo slowo taxi to skrot od taximeter czyli taksometru,
ktory byl wprowadzony jako pierwszy w USA .
Taxi to slowo uzywane wszedzie ale nie w anglii, tu wszystko jest cab czyli cabina
Black cab to taksowka, ktora mozna zamowic z ulicy, z reguly czarna, duza, droga, ma specjalny przedzial dla pasazerow, placisz w niej za czas
mini cab to normalny samochod tylko z logo firmy, zamawiasz ja przez telefon, placisz za przejechany dystans 1.20 funta za mile

>Dzięki z góry

pozdrowienia z dolu ;)
mark, jak masz pisac taka polsko-angielska mieszanka jezykow, to pisz lepiej juz tylko po angielsku

>wehikulu
czasu? nie, pojazdu

>platforma
?

>Konkretnie to sie wsiada i wysiada przez drzwi i zawsze mozesz
>powiedziec
>get in lub get into bo wchodzisz do srodka jakiegos pojazdu
na pewno zawsze? to bedzie 'standard English' jak powiem '(...) got into the bus'?

>get out to tez wynocha
>get off odczep sie ale w zupelnie innym kontekscie
>
>Problem z get jest taki, ze ma ponad 40 roznych znaczen
a o to asker sie nie pytal; prawdopodobnie utrudniles mu tylko rozszyfrowanie twojej chaotycznej wypowiedzi

>taxi to slowo amerykanskie stad taxidriver z de niro
Z tego, co sie orientuje, to w USA sie uzywa glownie 'cab', a w UK 'taxi'. Nie podawaj takich niedorzecznych argumentow jak tytul filmu, na ktorego ostateczna forme wplyw ma wiele innych czynnikow.


>Samo slowo taxi to skrot od taximeter czyli taksometru,
Bzdury znowu piszesz. Doczytaj sobie.


>cabina
???





Do askera:
poszukaj podobnego tematu, byl kiedys na tym forum. wyszukiwarka po prawej stronie.
Jak ktoś ma w głowie chaos, to i pisze chaotycznie. Ten koleś już tyle głupot napisał, że szkoda gadać.
>>taxi to slowo amerykanskie stad taxidriver z de niro
>Z tego, co sie orientuje, to w USA sie uzywa glownie 'cab', a w UK
>'taxi'. Nie podawaj takich niedorzecznych argumentow jak tytul filmu,
>na ktorego ostateczna forme wplyw ma wiele innych czynnikow.
>
w pzreciwienstwie do ciebie bylem w obu tych miejscach a w anglii mieszkam i nie przyjechalem tu 1 maja 2004

>>Samo slowo taxi to skrot od taximeter czyli taksometru,
>Bzdury znowu piszesz. Doczytaj sobie.

oswiec mnie od czego pochodzi slowo taxi
Zobacz co ta londynska taksowka ma napisane na tabliczce, zanim cos powiesz. Ogolnie taxi BADZ cab to okreslenia stosowane zamiennie na calym swiecie. Oba sa skrotami od taxicab i w zaleznosci od tradycji przyjelo sie uzywac w niektorych krajach bardziej jednej badz drugiej formy. W UK uzywa sie obu, z tym, ze ciekawostka postoj dla taksowek to raczej taxi rank - tak oprzynajmniej uzywa sie pod Londynem gdzie mieszkam. Mozesz wezwac taxi badz cab....nie ma za bardzo roznicy spotykam sie obiema formami.


"Originally, a cabriolet, or cab, was the vehicle for hire.
Then along came the taximeter.
Some cabriolets were fitted with taximeters - they were taximeter cabriolets, or taximeter cabs, or taxi cabs.
Some people continued to call them cabs, and some still do.
Some people began to call them taxis, following a very well-established pattern in English of retaining the adjective (a noun used attributively in this case) and omitting the noun"
http://www.londonblacktaxis.net/blog/?p=13
Patrz moj post powyzej...
Jak ktoś ma w głowie chaos, to i pisze chaotycznie. Ten koleś już tyle głupot napisał, że szkoda gadać.

merix nie jestem twoim kolesiem,
http://www.londonblacktaxis.net/blog/?p=13

nie wiem na co to jest przyklad,
chyba na to, ze amerykanskie slowa przenikaja do potocznego angielskiego
po co komu znac etymologie slowa, skoro i tak wsiadajac do jakiegos pojazdu nie bedzei o tym myslal :|

prosta regulka - wsiadasz do pojazdu transportu publicznego, w ktorym jest swego rodzaju swoboda poruszania sie (wieksza przestrzen) - uzywasz 'get on/off'
w pozostalych przypadkach 'get in/out (of)'
https://www.ang.pl/pomocy_co_to_znaczy_57943.html

znalazłem wszystko tutaj (przypadkiem ;]). Nic dziwnego, że szukajka w tym przypadku zawiodła ;]
Dzięki za pomoc
>nie wiem na co to jest przyklad,
>chyba na to, ze amerykanskie slowa przenikaja do potocznego
>angielskiego

nie; na to, ze to, co napisales, jest kompletna bzdura:
>Taxi to slowo uzywane wszedzie ale nie w anglii, tu wszystko jest cab czyli cabina

'London Black Taxis' to oficjalna nazwa firmy


>w pzreciwienstwie do ciebie bylem w obu tych miejscach a w anglii mieszkam i nie przyjechalem tu 1 maja 2004
widac jest roznica miedzy byc a 'byc', mieszkac a 'mieszkac'
To nie potoczny angielski. Poczytaj sobie ustawe z 1976: pada tam slowo taxi


Local Government (Miscellaneous Provisions) Act 1976

[F3(2A)Where a vehicle is being used as a taxi or private hire car, paragraphs (a), (b) and (c) of section 46(1) of this Act shall not apply to the use or driving of the vehicle or the employment of a person to drive it if—

(a)a licence issued under section 10 of the Civic Government (Scotland) Act 1982 for its use as a taxi or, as the case may be, private hire car is then in force, and

(b)the driver holds a licence issued under section 13 of that Act for the driving of taxis or, as the case may be, private hire cars.

In this subsection, “private hire car” and “taxi” have the same meaning as in sections 10 to 22 of the Civic Government (Scotland) Act 1982.]

[F4(2B)Paragraphs (a), (b) and (c) of section 46(1) of this Act shall not apply to the use or driving of a vehicle, or to the employment of a driver of a vehicle, if—

(a)a London PHV licence issued under section 7 of the Private Hire Vehicles (London) Act 1998 is in force in relation to that vehicle; and

(b)the driver of the vehicle holds a London PHV driver’s licence issued under section 13 of that Act.]
po co komu znac etymologie slowa, skoro i tak wsiadajac do jakiegos
>pojazdu nie bedzei o tym myslal :|


etymologia czasami pomaga zrozumiec znaczenie slowa, a nastepnie szybciej sie kojarzy fakty
pozdrawiam
>etymologia czasami pomaga zrozumiec znaczenie slowa, a nastepnie
>szybciej sie kojarzy fakty

swieta racja, bo nikt w Polsce nie zna slowa 'taxi' :|
juz prosilem cie o wyjasnienie skad pochodzi slowo taxi, bo wedlug ciebie moja wersja jest nieprawidlowa.
Ja juz podalem wczesniej, ale jeszcze raz powtorze:

http://www.etymonline.com/index.php?term=taxi
A taximeter is a mechanical or electronic device installed in taxicabs that calculates passenger fares based on a combination of distance travelled and waiting time. It is the shortened form of this word that gives the "taxi" its name.
History
The modern taximeter was invented by German Wilhelm Bruhn in 1891, and the Daimler Victoria—the world's first meter-equipped (and gasoline-powered) taxicab—was built by Gottlieb Daimler in 1897.
Nie do konca. To prawda, ze nazwa taxi bierze poczatek od taximeter ale proces przebiegal troche inaczej. Taximeter cab. Tak nazywano najpierw samochody z zamontowanymi taximeterami. Pozniej skrocono do taxicab. Nastepnie do taxi badz cab...
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Brak wkładu własnego

 »

Brak wkładu własnego