List oficjalny

Temat przeniesiony do archwium.
Bardzo proszę o sprawdzenie i przetłumaczenie niektórych zdań tego listu formalnego. Mam nadzieję że nie sprawi zbyt dużego kłopotu.
wiem że na początku ma być adres ale go nie pisałam

Dear Sir or Madam,
I am writing to you inconnection with colourful magazines about fashion.
I live in Sosnowiec. Sosnowiec is a big city in the south of Poland. There are lives many young people, who buy fashion magazines. The magazines arevery many photos with thin models. Making more andmore teenagers want to look like
(przez co coraz więcej nastolatków chce wyglądać tak jak one). They lead unhealthy lifestyles (prowadzą oni niezdrowy tryb życia).They usually
do not eat what it is dangerous for health. They look like stereotype who create media. We let is help young people who go adult world without complexes and problems (pomóżmy więc młodym ludziom by weszli w świat dorosłych bez kompleksów i problemów).
...to their magazines make photos ordinary girls and boys (dlatego chciałabym prosić państwo abyście do swoich pism robili zdjęcia zwykłych dziewcząt i chłopców). The magazines appeared photos peoples low (niski) and tall as plump and slim. Thanking you for your time and assistance.
Yours faithfully,

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia