SM czy PH?

Temat przeniesiony do archwium.
Witam,

mam pytanie dotyczące wyboru programu do nauki słówek(przeczytałem 99% wątków w tym temacie na forum, ale wciąż mam kilka pytań i szczerze powiedziawszy spory mętlik w głowie). Rozważam dwie opcje: Profesor Henry i Supermemo. Planuję naukę przez conajmniej parę lat, więc muszę dokonać jak najbardziej świadomego wyboru.

Mój poziom to powyżej FCE.

Określę, czego oczekuję po programie, aby było łatwiej doradzić mi jakiemuś szanownemu ekspertowi ;) - gorąco liczę na głos Bejotki :):

- wg mnie dużym plusem Profesora Henia jest różnorodność ćwiczeń, w których powtarza się te same słówka. Pozornie wydłuża to proces nauki, ale jest to system chyba bardzej efektywny. Atutem jest też to, że słowa te nie są wyrwane z kontekstu (w SM w wielu przypadkach tak nie jest, ale mogę się mylić);

- stworzyłem już swoją bazę w SM98 i zależałoby mi bardzo na tym, aby móc ją połączyć z oryginalną bazą (PH lub SM); czy jest to możliwe w przypadku obu programów;

- w trakcie procesu uczenia chciałbym móc na bieżąco dodawać słówka i uczyć się tych słówek, które w danej chwili są mi potrzebne;

- jeśli ktoś mi poleci SM, to prosiłbym również o podanie wersji i o uzasadnienie, jeśli można :) (chodzi mi o aspekty techniczne poszczególnych wersji).

W tej chwili to chyba wszystko :)
Pozdrawiam
Na te wszystkie pytania odpowie ci z pewnością bejotka. On tutaj jest guru od wszystkiego związanego z PH, SM i w ogóle... :)
>- wg mnie dużym plusem Profesora Henia jest różnorodność ćwiczeń, w
>których powtarza się te same słówka. Pozornie wydłuża to proces nauki,
>ale jest to system chyba bardzej efektywny. Atutem jest też to, że
>słowa te nie są wyrwane z kontekstu (w SM w wielu przypadkach tak nie
>jest, ale mogę się mylić);

Zgadzam się z tym całkowicie. Jeśli zakładasz naukę na parę lat, kontynuuj ją z PH. Pisałem już, że wiele ćwiczeń dla słówek tej samej sekcji i nagrane przykłady ich zastosowań w zdaniach z nagraniami, daje PH przewagę nad SM.

Ale zaawansowane bazy SM (Seppdup!, Proficiency! i ich połączenie, czyli AudioAdvanced w Extreme English) bardziej od innych programów uczą myślenia po angielsku, szczególnie jeśli nastawisz opcję tłumaczenia na "Tranlation on Shift+click".

Własną bazę z SM98 można zaimportować do komercyjnej bazy SM bez specjalnego kłopotu, ale nie uważam, że warto. W jednym z postów przeczytałem, że PH przyjmuje import plików w postaci Q&A, nie próbowałem tego, ale spróbuj.

Kiedyś pisałem o czytaniu i nauce słówek przy pomocy słownika YDP Collinsa. Wiąże sie to z możliwością tworzenia bazy SM przy użyciu programu COL2SM.
Użycie tej metody przez inteligentnego studenta może być korzystniajsze od pracy z komercyjnymi bazami SM i słownictwem PH.

Mogę ten temat rozinąć, jeśli Cie to zainteresuje, ale odpowiedzi spodziewaj się na przełomie września i października, ponieważ jestem w przededniu wyjazdu na urlop.
Wielkie dzięki za odpowiedź :).

Bejotka, jeśli jednak znalazłbyś chwilkę czasu przed wyjazdem, to proszę odpowiedz krótko na poniższe pytania (bardzo zależy mi na czasie, ponieważ chciałby kupić któryś z ww programów już na dniach):

1. Czy w PH jstnieje możliwość połączenia bazy 1&2 (mam wersję demo i wszystkie słówka z niej były dla mnie b. łatwe, ale myślę, że i tak warto ją przerobić i trochę sobie poprzypominać) z bazą 3&4 (jaki to jest poziom - CAE, a może wyżej?)
1a. Jeśli takiej możliwości nie ma, to co zrobić jeśli przerobię bazę 1&2 i będę chciał przejść do bazy 3&4? Rozumiem, że będę zmuszony korzystać niejako z dwóch osobnych programów. Aby kontynuować cykl powtórek z bazy 1&2 będę musiał odpalić PH właśnie w tej wersji, a bazę 3&4 będę przerabiać osobno? Jeśli tak, to jest to rozwiązanie niezbyt przemyślane. (a jak to wygląda w SM - chodzi mi o poszczególne bazy z Extreme English)
2. Sprawa dla mnie BARDZO ważna. Czy w TRAKCIE procesu nauki w PH istnieje możliwość DODAWANIA własnych jednostek? Np jestem na jakimś tam etapie pracy z bazą 1&2 a po przeczytaniu książki mam swoją bazę słówek, które chciałbym dodać. Czy jest to możliwe? Aha, i jeszcze jedna sprawa - czy istnieje wyszukiwarka słów, tak abym mógł uczyć się tych słów, które w tej chwili są mi szczególnie potrzebne.
3. Bejotka, napisałeś, że podobno istnieje możliwość implementacji swojej bazy z SM (każdej wersji?) do PH. Czy mógłby ktoś to sprawdzić. Ja takiej możliwości nie mam, a chciałbym wiedzieć czy jest, zanim wydam pieniądze :)
4. Jeśli zdecyduję się jednak na SM, to którą wersję polecasz/cie? Pisałeś wielokrotnie, że SM UX nie jest najlepsze. Dlaczego? Czy SM Extreme English został zbudowany w oparciu o tę wersję?

Oczywiście o odpowiedź proszę wszystkich życzliwych, którzy więdzę w tym temacie posiadają, a i chęć do podzielenia się nią z innymi również mają :)

Pozdrawiam
Mogę napisać tylko o PH (SM próbowalem kilka razy, ale jakoś mi nie podchodzi).
ad. 1. Bazy można łączyć nie jest to trudna operacja.
ad. 2. Do PH można dodawać swoje własne słówka - podobno nie jest to tak łatwe jak w SM, ale też nie sprawia żadnego problemu.
tutaj link do pytań i odpowiedzi:
http://www.jezykiobce.pl/faq.php

Pzdr.
R
Ja mam oba programy i szybciej ucze sie z Super Memo- szybciej slowka wchodza, ale amerykanska wymowa i brak przyladow uzyci a w zdaniu co mi sie nie podoba.

W PH za duzo cwiczen z tymi samyjmi slowkami i jakos ciezko je zapamietam.

Ale to tylko moja opinia, Kazdy inaczej przyswaja slownictwo.
1. SuperMemo to tylko "czysty program", słówka są w bazach danych. Wymowa amerykańska jest tylko w bazach pochodzących od dwudziestoletniej już bazy "Advanced English". Są one przeznaczone dla ludzi zaawansowanych przygotowujących się do egzaminu TOEFL oraz dla osób planujących studia i pracę w USA. Dla ludzi pragnących uczyć się British English przeznaczone są pakiety "Angielski w 3 miesiące", "First Steps in English", "The Next Steps to English", "Angielski? No problem!", "Rozmówki angielskie w miesiąc", "Basic English" i inne.

2. "PH Słownictwo" zakłada naukę słówek w kontekście. Jeśli ciężko Ci się je zapamiętuje to znaczy, że musisz dużo więcej czasu poświęcać na ich naukę.

Nie zgadzam się z twoją opinią, że w tym programie jest za dużo ćwiczeń z tymi samymi słówkami. Czytałem poważny artykuł na temat nauki języków< jego autor twierdził, że aby nauczyć się słówka, trzeba je powtórzyć głośno i wyraźnie ok. 200 razy. W PH zaczynasz ich od 7 powtórzeń. Później w cyklu powtórek program pyta o każde słówko już tylko raz.

Badania prowadzone przez Piotra Woźniaka, autora algorytmu SuperMemo, wykazały, że przy nauce wspomaganej programem komputerowym wystarczy dużo mniejsza ilość powtórek.

PH ma podobny do SM algorytm optymalizacji powtórek, ale ilość ćwiczeń i przykłady dają mu pewną przewagę w skuteczności nauki.

Jednak inteligentny użytkownik programu SuperMemo mpże stworzyć bazę, która w niczym nie będzie ustępowała PH.
Ja nigdy nie napisałem, że "SM UX nie jest najlepsze". Pisałem tylko, że MSM jest dużo lepsze. Zawsze wyjaśniałem też dlaczego tak uważam. Program SM UX pozwoli w oparciu o dobry, obowiązujący w liceach podręcznik", stworzyć pakiet dorównujący, a może nawet lepszy od "EuroPlusów" Young Digitala.

W PH istnieje możliwość dopisywania własnych słówek do wersji komercyjnej, ale nie uważam to za wskazane. W przypadku konieczności reinstalacji programu cały Twój wysiłek pójdzie w kanał.

Extreme English jest opracowany dla wersji MSM, SM UX jest nową wersją programu, powstałą w 2007 r., A Extreme English jest pakietem baz znanych od 20 lat.

Do skutecznej samodzielnej nauki angielskiego z akcentem brytyjski zdecydowanie polecam FSE, NSE i "Angielski? No problem!".

Po przerobienu całego materiału PH 1&2 przez 6-12 miesięcy wykonuj same powtórki, a później zacznij PH 3&4. Możesz też od razy dołączyć naukę z 3&4 ucząć się równolegle z obu części.
Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)

>W PH istnieje możliwość dopisywania własnych słówek do wersji
>komercyjnej, ale nie uważam to za wskazane. W przypadku konieczności
>reinstalacji programu cały Twój wysiłek pójdzie w kanał.

To co proponujesz? Tworzenie osobnej bazy z "własnymi" słówkami w SM i równoległa nauka w PH i SM? Jest to dla mnie b. ważne, aby móc wprowadzać swoje pozycje, których nie ma w programie.

I jeszcze jedno pytanie. Na jakim poziomie jest słownictwo zawarte w bazie 3&4 PH?

Pozdrawiam
A czy w przypadku PH nie ma możliwości wyeksportowania do pliku słówek przeze mnie dodanych? Wówczas ewentualna reinstalacja programu nie stanowiłaby większego problemu.
Czesc!
Plik ze słówkami dodanymi do PH to prosty plik tekstowy. Możesz go sam otworzyć, wyedytowac albo zrobić jego kopie bezpieczeństwa. Znajdziesz go w katalogu DB programu pod nazwa sbusr_u.txt w wersji 6.0 lub sbusr.txt w 5.0.

Pozdrawiam
Mariusz
Przed ewentualną reinstalacją po prostu przekopiuj sobie gdzieś cały folder "db", folder z Twoim profilem (oznaczony cyferką, np. "1" lub "2") oraz plik "usr_v2.t", gdzie znajdują się dodatkowe informacje na temat profili używanych w Profesorze.
Zainstaluj program na nowo i wkopiuj te foldery i ten plik w nową instalkę.
Całość nie powinna zająć więcej jak jakieś 100 MB, co przy dzisiejszym sprzęcie, CD lub paluszkach nie powinno stanowić problemu (chyba, że dodawałeś swoje nagrania audio - wtedy rozmiar może być o wiele większy).

Pzdr.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Studia językowe

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia