Skandynawistyka

Temat przeniesiony do archwium.
31-60 z 101
Nie mam pojecia ile osob bylo w zeszlym roku,

zazwyczaj jest okolo 200 kandytatow na 25 miejsc + wolni sluchacze.

Pytanie jedno z gramatyki polskiego, jedno z literatury, trzy z historii. Co do stopnia wdawania sie w szegoly - tyle ile w podrecznikach do liecum.

Ja orlem z historii nie jestem, eufemistycznie mowiac, no ale trafilam w pytania (tzn, umialam cos z sensem odpowiedziec, ale zadnej szczegolowej wiedzy nie posiadam) dokladne zestwa z historii i polskiego mozna zakupic na uniwerku. jezeli starczy Ci samozaparcia to mozesz je obkuc dokladnie.

POzdrawiam,
zycze duzo szczescia,
Kociamama.
Uff, troche mi ulzylo, balam sie, ze moze czekaja mnie dodatkowe pytania od egzaminatorow, np. jak nazywals sie kon Pilsudskiego :]. Ale na szczescie takie rzeczy zdarzaja sie tylko na egzaminach na prawo.

Co do zagadnien, to mam juz te z historii i polskiego, szkoda, ze nie ma nigdzie nic o angielskim. Nie wiem na co mam sie nastawiac. Czy bardziej na pytania w stylu, \"ulubiona ksiazka\" czy takie z wiedzy ogolnej, typu \"klonowanie\", a moze bardziej z kultury i historii Wielkiej Brytania albo USA? A jakie Ty mialas pytania? I ile czasu zajela Ci wypowiedz?
aha , kurcza zapomnialam wczesniej zapytac: czy moga pytac o Skandynawie, np. o najciekawszy wg mnie kraj albo pisarza?
a ktos cos wie o egzaminach na uam ? :0
Czy ktos moglby udzielic jakichs informacjo na temat skandynawistyki w Poznaniu?Jakie pytania moga zadawac egzaminatorzy podczas rozmowy kwalifikacyjnej albo jakie topiki pojawiaja sie na egzaminie z j.angielskiego?Prosze pomozcie!Moj [email]
[email]
napisz mi prosze jak wyglada egzamin wstepny na skandynawistyke.wybiuema sie tam w przyszlym roku.i jaki powienien byc \"poziom\"z angielskigo.:)papapa
Najpierw musisz sprawdzic na stronie UG, czy na pewno w przyszlym roku bede jeszcze egzaminy wstepne, czy wystarczy \"nowa\" matura. jesli chodzi o poziom angielskiego to chyba tak cos pomiedzy CAE i CPE :)
hej, hur langa kukar har svenska man?
dzięki to pociesza, ale ja akurat na norweski :)
ale Szwecja też piękny kraj, jak dał Theriona, Opeth, Katatnie, Bathory...:)
A jakie sa mozliwosci pracy po ukonczeniu skandynawistyki. czy nauczyciele lub tlumacze np. szwedzkiego sa w polsce poszukiwani? a moze mozna po tym kierunku robic cos innego, bardziej interesujacego? prosze o odp.
A NOrwegia ma Dimmuborgir, Einherjera i Burzuma;)

Pozdrawiam,
KOciamama.
MOzna robic rozne rzeczy. Np. bc dyrektorem Cubusa, jak ponoc jedna absolwentka linii norweskiej na gdanskiej skandynawistyce;)

POzdrawiam,
Kociamama.
satanisci...
satanisci? LOL :P
skit langa!
mickel napisz mi dokladnie co musiales zdawac na skandynawistyke.
czy trzeba miec jezyk niemiecki??
zdaje sie pisemny angielski (poziom cae/cpe), pozniej, jesli pisemny egzamin pojdzie dobrze przechodzi sie do etapu ustnego, czyli 2 pytan z historii, angielskiego i jezyka polskiego. tak bylo w tym roku i w poprzednich latach, teraz obowiazuje nowa matura, a wiec calkiem inne, nowe zasady - pewnie konkurs swiadectw. tak czy siak, zycze powodzenia na egzaminach :)
hej chcialem sie zapytac co po takiej skandynawistyce mozna robic???jest po tym praca w polsce wogole??
Hej, jako studentka specjalizacji szwedzkiej podaję ostatnie informacje - praktycznie zawsze jest 8 osób na 1 miejsce, na szwedzką dostają się najczęściej ludzie z góry listy, bo wszyscy chcą na szwedzki i w końcu decydują oceny. Teraz pewnie z matury.
A u mnie wszyscy chcieli na norweski. Roznie bywa.

POzdrawiam,
KOciamama.
A ja mam pytanie do Kociejmamy. Ktory z jezykow skandynawskich jest wg Ciebie najladniejszy (chodzi mi o brzmienie, bo ogolnie jestem zakochana) i ktory jest najmniej podobny do niemieckiego (ktorego szczerze nie znosze). Chcialalbym jeszcze wiedziec, czy trudno jest sie nauczyc ktoregos z nich w stopniu powiedzmy porownywalnym do FCE (czyli zebym mogla sie w miare dogadac ;-)) zakladajac, ze mam dryg do jezykow, a z drugiej strony nie znam niemieckiego (baardzo nedzne podstawy ze szkoly podstawowej). Czy 2-3 lata po 90 min w tygodniu i nakladzie wlasnej pracy drugie tyle wystarczy? Jestem perfekcjonistka, ale nie mam sily uczyc sie super 4 jezyka ;-)) Pozdrawiam
No oczywiscie norweski rulez! (bo ten znam, wiec pewnie jestem nieobiektywan) Ale norwski iszwedzki nie brzmia podobnie do niemieckiego (przynajmnie w dialekcie, ktorego sie nas naucza), brzmia bardzo przyjemnie dla ucha. Gorzej ma sie z dunskim, on jest niezrozumialy dla mnie, choc rozumiem pisany. Obiektywnie fonetyka duznka jest chyba najtrudniejsza.

INe musisz znac niemieckieg, zeby sie tych jezykow nauczyc, jakkolwiek pododbno slownictwo jest podobne (niemieckiego nie znam, ale po uczeniu sie norweskiego moge niemiecki pisemny rozszyfrowac lepiej niz w liceum, gdy sie niemca uczylam w szkole)

Gramtyka jest stosunkowo prosta (nie ma przypadkow jak w niemcu) ale znajomosc angola na pewno pomoze (conditionals, reported speech)

Dla osluchania z norweskim radze sluchac on-line www.nrk.no - wejdz na nettradio. POsluchaj i zobacz co myslisz;)

Jak bedziesz sie przykladac to mozesz sie tego (jak kazdego innego jezyka) nauczyc.

Trzymam kciuki,
KOciamama.
Dzieki Kociamamo :-) Napisz mi jeszcze, czy jest to trudny czy tez latwy jezyk... Jakby go porownac do angielskiego, francuskiego... Jakie Ty mialas odczucia jak zaczelas sie go uczyc? No i jak z fonetyka? Trudna? Tak bardzo nie lubie kaleczyc, zwlaszcza jezeli jezyk brzmi pieknie... No i caly czas interesuje mnie, jak dobrze moglabym sie go nauczyc w takim wymiarze czasu (wiecej nie poswiece, bo wciaz szlifuje inne jezyki i pewnie nigdy w zyciu nie przestane :-))
Jeszcze o jedno bym sie zapytala - czy znasz adresy gdzie stron moglabym posluchac radia szwedzkiego, dunskiego i islandzkiego? Mam jeszcze troche czasu na podjecie decyzji (nowy semestr) i chcialabym byc do niej w 100% przekonana... Pozdrawiam!
kociamamo - czy moglabym prosic do Ciebie mejla albo nr gadu? rownież studiuje skandynawistyke, ale dopiero na pierwszym roku i mam mase pytań do Ciebie. pozdrawiam
jeśli ktoś ma pytania odnośnie egzaminów na skandynawistyke - jestem na świeżo i chętnie odpowiem na pytania.
Hej! Ja dopiero w maju zdaję maturę. Chciałabym potem dostać się na skandynawistykę do Gdańska. Będę wdzięczna za informacje o egzaminach i rozkładzie zajęć na tym kierunku. Chętnie się z kimś zaprzyjażnię :-)
Uff, troche mi ulzylo, balam sie, ze moze czekaja mnie dodatkowe
>pytania od egzaminatorow, np. jak nazywals sie kon Pilsudskiego :].
>Ale na szczescie takie rzeczy zdarzaja sie tylko na egzaminach na
>prawo.

nie trzeba zdawac na prawo, zeby to wiedziec...tosz to Kasztanka

anglista
a czy to prawda, że skandynawistyka będzie teraz tylko 3-letnia? tak pisze na stronie i troche mnie to zdziwiło, bo chyba w poprzednich latach były to normalne studia magisterskie...
Temat przeniesiony do archwium.
31-60 z 101

« 

Inne strony do nauki języków