Jak napisać

Temat przeniesiony do archwium.
31-37 z 37
| następna
Nie mówimy o "he do", ale możemy przecież zacząć. Przecież google dopuszcza możliwość takiego zapisu w zdaniach twierdzących. Widziałam nawet "he go". :))) Byłabym ostrożna z google jako źródłem wiedzy...
A co do sprawdzenia dat, spoko, będą chcieli sprawdzić to sprawdzą. Np. przy pisaniu wypracowania, możesz zechcieć napisać, że coś zdarzyło się np. 1 września.
A co do speakingu: w mowie wiele, o wiele gorszych błędów da się ukryć, a to co na papierze to na papierze.
Owszem, dopuszczam taką możliwość, jeśli ktoś mi podaje sensowne źródło takiej informacji. Tylko krowa zdania nie zmienia. Aczkolwiek, jak napisalam, nie zamierzam ani zmieniać tego, w jaki sposób ja piszę, ani w jaki sposób uczę moich uczniów.
good for you! but do not diss google completely! fyi, most translators i know do use it as a source of information. of course, you have to take it with a grain of salt, but still... as for disctionaries as 'a reliable source of ifo', well, we all use them, but remember the infamous 'telewizor' in the stanislawski dictionary (old, but still omni-present!)?
ale dobrze byłoby im pokazać inne możliwości ;)
nie zamykajmy sie w getcie jednej słusznej wersji czegokolwiek
plus, and i learned it the hard way, trust me, before you say 'you can't say that' - confer! even if it's your mother tongue! i still make this mistake sometimes and i usu. lose.
>>Co do cytowanych słowników: nie ma tam ZAKAZU stosowania
>>powyższego sposobu zapisu daty.
>Czy w słowniku ortograficznym masz napisane, że nie pisze się danego
>wyrazu, tak, tak, czy tak? Uznasz, że jak nie napisali, że nie można
>to znaczy, że można?

Po pierwsze: nie sprawdzałaś tej daty w słownikach ortograficznych. Po drugie: jeżeli wersja błędna jest często spotykana, to w słowniku zazwyczaj podaję się ją - z odpowiednim kwalifikatorem. Zajrzyj do slowników, żeby się przekonać.

>Znaczy się google powinno mnie przekonać? Owszem, przekonuje, ale do
>poszukania odpowiedzi dlaczego tak jest, a nie inaczej. Wolę dalej
>opierać się na tym co wyczytam w gramatykach i słownikach, bo to
>bardziej pewne.


Traktuj Internet jako zibór tekstów napisanych mniej lub bardziej poprawnie. Poprawność potrafisz ocenić sama, toteż będziesz potrafiła zinterpretować wyniki w Google'u, także i te, które pokazują, że są ludzie, którzy piszą "he do". Możesz dodatkowo zwrócić uwagę na rodzaj witryny, np. te z zakończeniem gov lub gov.uk 9rządowe amerykańskie i brytyjskie) są z reguły napisane poprawnym językiem, podobnie witryny bryt. i amer. gazet i czasopism. Oczywiście, trzeba tez zwracać uwagę na kontekst - "he do it" może się okazać elemetem pytania "Can/Must/will/could he do it".

> Chodzi mi raczej o to, że przy egzaminie typu FCE, CAE czy CPE nie
>przetłumaczysz egzaminatorowi (o ile w ogóle miałbyś szansę coś
>tłumaczyć), że google tak podaje, bo to będzie niepoważne.

Chodzi o to, żeby mieć świadomość, który tekst w Internecie jest napisany ładną angielszyczną, a który nie.

>Ps. Z ciekawości wrzuciłam w google "and he do"...

I na pierwszej stronie odpowiedzi połowa pochodzi ze zdań ze złożonym podmiotem "you and he" itp., a jedna z Biblii. Czy to potwierdza, czy obala Twoją teorię?
what a heated discussion! :))

nie ma w tym nic złego, że każdy obstaje przy swoim i próbuje się bronic jak tylko moze (argumenty, źródła)

napisze tak jak sealpup , może atmosfera robi sie troszkę napięta przy okazji tego typu sporów, ale zawsze ktoś napisze coś mądrego, ciekawego

Chciałam tylko dodać Sealpup, ze te mądre głowy to wykładowcy na uczelni gdzie studiowałam (uniwersytet) i ja również spędziłam trochę czasu w Anglii.

I ostatnia sprawa - pisałam, że jestem pewna poprawności zdania '...on the fifth of November', ale nie napisałam, że 'on 5th December' jest według mnie złą formą.

Chyba nie kazdy sadzi, że za każdym razem sprawdzając cos w słowniku czy innej mądrej książce mam pisac żródło, tytuł i nie wiem co jeszcze.

W GRAMATYCE ANGIELSKIEJ NIEWIELE JEST CHYBA RZECZY KTÓRYCH MOŻNA BYĆ PEWNYM W 100%

pozdrawiam wszystkich a xl, mg (kolejnym mądrym głowom) dziękuję za wnikliwa analize 'problemu'
Temat przeniesiony do archwium.
31-37 z 37
| następna