Matura część ustna

patrz informator od str.9

"Celem części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego jest ocena sprawności mówienia, rozumianej jako realizacja kompetencji komunikacyjnej zdającego. Zakres wiadomości i umiejętności sprawdzanych w tej części egzaminu określają wymagania ogólne i szczegółowe wymienione w podstawie programowej kształcenia ogólnego, tj.: • wymagania ogólne: I. Znajomość środków językowych, III. Tworzenie wypowiedzi, IV. Reagowanie na wypowiedzi, V. Przetwarzanie wypowiedzi. • wymagania szczegółowe: I. Zakres tematyczny, IV. Tworzenie wypowiedzi ustnych, VI. Reagowanie w formie ustnej, VIII. Przetwarzanie tekstu w formie ustnej, IX. Wiedza o krajach, społeczeństwach i kulturach społeczności, które posługują się danym językiem, XIII. Stosowanie strategii komunikacyjnych i kompensacyjnych, XIV. Świadomość językowa. "

po wrzuceniu artykułu pt jak opisać ilustrację, wrzucić tutaj link

Egzamin maturalny ustny z języka obcego nowożytnego od roku szkolnego 2022/2023.

Jest to egzamin zdawany jako przedmiot obowiązkowy lub dodatkowy (?), bez określania poziomu, przy czym zakres środków leksykalno-gramatycznych jest oceniany w odniesieniu do poziomu B1.

Egzamin ustny sprawdza kompetencje komunikacyjne zdającego. Przeprowadzany jest przez zespół przedmiotowy i ma formę rozmowy. Zdający rozmawia z osobą egzaminującą, a drugi członek zespołu przedmiotowego przysłuchuje się rozmowie, nie biorąc w niej czynnego udziału.

Podczas egzaminu sprawdzane są wiadomości i umiejętności, które zostały określone w wymaganiach ogólnych i szczegółowych w podstawie programowej dotyczącej kształcenia ogólnego.

Do wymagań ogólnych zaliczono: znajomość środków językowych, tworzenie wypowiedzi, reagowanie na wypowiedzi, przetwarzanie wypowiedzi.

Do wymagań szczegółowych zaliczono: zakres tematyczny, tworzenie wypowiedzi ustnych, reagowanie w formie ustnej, przetwarzanie tekstu w formie ustnej, wiedzę o krajach, społeczeństwach i kulturach społeczności, które posługują się danym językiem, stosowanie strategii komunikacyjnych i kompensacyjnych oraz świadomość językową



jak będzie wyglądał egzamin ustny z języka obcego od 2023 roku — przebieg i części egzaminu

Egzamin ustny z języka obcego nowożytnego ma trwać około 15 minut i będzie składał się z następujących części:

  • Rozmowa wstępna (ok. 2 minut)
    Zdający wybiera zestaw i przekazuje go egzaminującemu, po czym odpowiada na kilka pytań dotyczących swojego życia i zainteresowań (pytania są umieszczone tylko zestawie egzaminatora), a następnie odbiera zestaw i przechodzi do realizacji zadań
  • Zadanie 1: Rozmowa z odgrywaniem ról (4 minuty)
    Przed rozmową zdający zapoznaje się z poleceniem — kontekstem sytuacji i kwestiami, które będzie musiał omówić z egzaminującym (ok. 30 sek.). Zestaw wskazuje osobę, która ma zacząć rozmowę (ok. 3 min.). Egzaminator i zdający odgrywają role wskazane w poleceniu. Zdający musi odnieść się do czterech kwestii wymienionych w opisie zadania oraz odpowiednio reagować na wypowiedzi egzaminatora.
  • Zadanie 2: Opis ilustracji i odpowiedzi na 3 pytania (3 minuty)
    Zdający ma ok. 10 sekund na zapoznanie się z ilustracją, która znajduje się w zestawie, po czym jest proszony o opisanie ilustracji (1 min.), w którym oczekiwane jest określenie miejsca, osób oraz wykonywanych przez nie czynności. Następnie zdający odpowiada na 3 pytania egzaminującego (2 min.). Pierwsze pytanie dotyczy bezpośrednio ilustracji, a dwa kolejne są z nią tematycznie związane. Pytania są umieszczone tylko w zestawie egzaminatora.
  • Zadanie 3: Wypowiedź na podstawie materiału stymulującego i odpowiedź na 2 pytania (5 minut).
    Zdający zapoznaje się z zadaniem, czyli poleceniem i towarzyszącym mu materiałem stymulującym (ok. 1 min.), po czym wypowiada się zgodnie z poleceniem (2 min.), tzn. wybiera ilustrację, która według niego najlepiej spełnia wymienione w poleceniu warunki oraz uzasadnia swój wybór. Następnie zdający odpowiada na dwa pytania egzaminatora (2 min.). Pytania związane są tematycznie z materiałem stymulującym i są umieszczone tylko w zestawie dla egzaminującego.

zasady oceniania ustnego egzaminu maturalnego z języka obcego od 2023r.

Wypowiedź ustna podczas egzaminu maturalnego od 2023 r. ma być oceniana według poniższych kryteriów:

  • za sprawność komunikacyjną: 0-6 punktów.
    Sprawność komunikacyjna jest oceniana osobno dla każdego zadania, zatem maksymalnie można w tej kategorii uzyskać 18 punktów za egzamin.

    Oceniając sprawność komunikacyjną, egzaminujący przy każdym zadaniu biorą pod uwagę cztery elementy. Zdający powinien się odnieść do każdego z tych elementów oraz w każdym rozwinąć wypowiedź.
    Dla zadania 1 są to cztery elementy podane w poleceniu.
    Dla zadania 2 są to: opis ilustracji oraz odpowiedzi na trzy pytania.
    Dla zadania 3 są to: wybór ilustracji, która spełnia warunki podane w poleceniu wraz z uzasadnieniem, wyjaśnienie powodów odrzucenia pozostałych ilustracji oraz odpowiedzi na dwa pytania.

  • za zakres użytych środków leksykalno-gramatycznych (ocena dotyczy całej wypowiedzi): 0-4 punktów. Zakres środków leksykalno-gramatycznych jest oceniany w odniesieniu do poziomu B1.
  • za poprawność środków leksykalno-gramatycznych (ocena dotyczy całej wypowiedzi): 0-4 punktów
    Oceniając zakres i poprawność środków leksykalno-gramatycznych, egzaminujący mają na uwadze ich różnorodność i poprawne użycie oraz wpływ błędów na komunikację
  • za wymowę (ocena dotyczy całej wypowiedzi): 0-2 punktów
  • za płynność wypowiedzi (ocena dotyczy całej wypowiedzi): 0-2 punktów
    Oceniając wymowę i płynność wypowiedzi, egzaminujący kierują się poprawnością wymowy w zakresie pojedynczych dźwięków, akcentowania, intonacji i ogólnej płynności.

Maksymalnie za cały egzamin ustny można zatem zdobyć 30 punktów.

Szczegółowe kryteria oceniania wypowiedzi ustnych przedstawiono w Informatorze o egzaminie maturalnym na stronach 11-13. W Informatorze można też zapoznać się z przykładowymi zestawami egzaminacyjnymi.

Zostaw komentarz:
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.