Matura ustna'05 - p. rozszerz.

Temat przeniesiony do archwium.
361-390 z 462
witam :)

material stymulujacy - na srodku napis "to travel or not to travel?" i rozne obrazki ze srodkami transportu - pociag, rower, lodz/prom, samolot i... sanie ciagniete przez konia ;p oczywiscie zapomnialam jak sa sanie ale uzylam slynnego "opisu" i przeszlo.. ;) do tego tabelka "reasons for going abroad" i tam wymienione cos w stylu tansze wino ladniejsza pogoda lepsze krajobrazy cieplejsze morze :)

pytania do materialu:
opisz jakie srodki transportu widzisz
w jakich sytuacjach jakie sr.transportu sa lepsze
czy zgadzasz sie z tym co jest w tabelce
w jaki sposob podroze poszerzyly nasz knowledge o swiecie

a temat rozprawki:
1.wiek 20 nazywany jest wiekiem wielkich przemian. co zmienilo sie w swiecie od czasow gdy twoi dziadkowie byli mlodzi - suuuper,bo mozna powiedziec praktycznie wszystko, internet, komorki, kosmos.. sami wiecie:)
2.polskie jedzenie moze byc i zdrowe i smaczne. powiedz jakie danie przygotowalbys dla czlowieka zza granicy. brrr ;)

mowilam na temat pierwszy i pytania mialam bardzo ciekawe:
co uwazam za najwazniejszy wynalazek 20 wieku dla swiata i dlaczego tak uwazam (powiedzialam ze rakieta kosmiczna bo bedziemy mogli zasiedlic inne planety jak ziemia "sie przeludni" ;D), co jest najwazniejszym wynalazkiem dla mnie (komputer i internet oczywiscie ;p), co by sie stalo gdyby wszystkie komputery wysiadly, co trzeba zrobic zeby w takiej sytuacji zapobiec paralizowi w szpitalach i innych waznych miejscach.

i to chyba na tyle :) mam nadzieje ze komus to jeszcze moze sie przydac :)

a moi znajomi mieli material stymulujacy o pracy, rozwodach, spedzaniu wolnego czasu, sporcie i chyba biedzie, a rozprawki o siedzeniu dzieci przed telewizorem, ochronie srodowiska, "co daje ci sport" .. wiec nic trudnego, najnizsza pkt na rozszerzonym w naszej grupie 16 pkt a kilka osob z tego nie bylo nawet w grupie rozszerzonej, wazne jest zeby nie spanikowac i wierzyc w siebie - przeciez to umiecie!!! :)

zycze powodzenia wszystkim ktorzy sa jeszcze przed - wszyscy dacie rade!! :)
no tak, zapomnialam - jestem z wojewodztwa pomorskiego :)
hej wszystkim jestem z lubelskiego ...maturke miałam wczoraj ...jestem przestraszliwie szczęśliwa bo zdobyłam 19/20 punkcików...:) Jeżeli chodzi o stymulujący to miałam różne formy komunikacji.. net, mobile phone itd...były 3 rysunki jeden graf... i diagram.... i 2 cytaty które były dość dziwne ale nie pamiętam jak leciały wiem że chodziło że teraz można wszedzie, o kazdej porze i zawsze korzystac z devices...jezeli chodzi o topici to 1. Był o diecie u mężczyzn dlaczego inna niz u kobiet... (tego nie mówiłam bo jestem kobietą :)) a 2. to coś w stylu takim : Bieda w Kanadzie, USA, Wielkiej Brytanii a w Polsce . Przyczyny biedy w tych karaj, skutki i rodzaje rozwiązań. Jaki to ma związek z systemem edukacjii w poszczególnych państwach.... Jeżeli wam pomogłam to się cieszę :) ...Fajnie że tak razem tu jesteśmy ja również w pewnym momencie spanikowałam , jak zobaczyłam te wszystkie tematy, Dzięki wam na niektóre zdążyłam się przygotować np : rola ONZ w rozwiązywaniu konfliktów ... be ok 3 mam za was kciuki... I pamiętajcie jak wejdziecie do sali to powiedzcie Dzień Dobry , ale tak głośno i pewnie to pomaga... I nie stresujcie się , wykorzystajcie czas na słówka i zapisujcie wszystko na kartce...Będzie dobrze ... Powodzenia
Hej wszystkim!! w pon zdawałam rozszerzony Angielski !!! Angielski można zdać nie bójcie się!!! Ja jestem szczęśliwa bo dostałam 20/20 czyli maxa:D:D:DBardzo się cieszę bo na Anglistykę przyjmują kandydatów którzy mają z ustnej 100% i jak najwięcej z pisemnej,więc mam nadzieję że i pisemna tak świetnie mi pójdzie:)))) Jakie miałam tematy? speech o the biggest invention 20th century, stymulus: o alkoholiżmie, obrazek pobitej dziewczynki, piwo,rozprawa w sądzie.Będzie dobrze!
hey!! ja zdaje dopiero 04 maja wiec kto zdaje jeszcze jutro i w piątek niech podzieli sie wrazeniami i ogolnie temacikami, szkoda ze ja nie moge wam pomoc bo zdaje tak póżno,auu ciaoo
ALOALOALO dzieki wielkie ale mozesz mniej wiecej powiedizec co na speechu odpowiedzialas??? nawet po polsku chyba ze mozesz po angielsku jakie argumenty podalas plisssssssssssss pomóż
plissssss podawajcie co mowiliscie argumenty nawet po polsku na dane tematy plisssssssssss z gory wielkie dzięki
nom masz racje fajnie by bylo zeby kazdy napisal mniej wiecej jakies argumenty , ja sobie troche myslalam np o ludziach straszych - radosci i smutki
- chorzy, zniedołężiali
- konflikt pokolen - nie rozumieja młodych, wynalazki to dla nich czarna magia
- zcesto sa samotni bo malzonek umrze , a dzieci z domu wygonia co tez sie czesto zdarza
- musza mieszkac w domu starców , bez rodziny
RADOSCI
- jak maja kochajaca rodzine, przezywaja narodziny wnukow , prawnukow
- radoscia jest dla nich ze moga sie nimi opiekowac, uczyc tradycji rodzinnych
- nie pracuja juz , moga sie calkowicie poswiecic im samym, dzieci ich sie wyprowadzily wiec nie musza ich dalej wychowywac ;D
pozdrawiam bardzo serdecznie i dzieki za pomoc , super ze sie tak solidaryzujemy w "klopotach" heheh =)
Hey wszytskim,wlasnie wrocilam, sama nie wiem czy mam pisac to co mialam bo wydaje mi sie ze juz wszystkie mozliwe tematy jakie byly sa podane wyzej:)ale napisze,mialam 1 o zdrowym trybie zycia,o odzywianiu itp, a tematy to reklamie czy manipuluje ludzmi a drugi o generation gap,wzielam pierwszy. Zycze powodzenia ty co jeszcze nie zdawali:)pa
Hey:)mam pytanko,skad wiesz ze przyjmuja tylko tych z 100%? a tak wogole to skad jestes i gdzie chcesz isc na studia?ja mysle o UW ale mi zabardzo nie poszlo na ustnym,tzn zdalam ale nie tak jak chcialam:( i mnie troche zmartwilas bo chcialam isc na anglistyke.Jak mozesz to napisz do mnie na [gg] , bede wdzieczna za kontakt:)pa
jestem tą szczęścierą której trafił się temat o ONZ...

Materiał stmulujący: 5 obrazków... na pierwszym obraz przedstawiający bitwę, na drugim kard z "Czterech pancernich...", po środku coś z ONZ i jego celach, na czwartym zdjęcie z Iraku, a na piątym zdjęcie z jakiegoś protestu...

Trzeba było mówić o wojnie, o sposobie rozwiązywania konfliktów przez ONZ i o tym w jaki sposób jest przedstawiana wojna w sztuce...

Pytania dostałam takie... jaka jest różnica między dwoma pierwszymi a dwoma ostatnimi obrazkami, w jaki inny sposób ludzie mogą rozwiązywać konflikty i więcej nie pamiętam...

W części drugiej były takie pytania: coś o kataklizmach i jak można temu zapobiec oraz drugi o tym ze na nasza kulturę ma wpływ kultura innych krajów, należalo ustosunkowac sie do tego...
hmm.. a ja zaraz wyruszam na życiowy egzamin... buuuu... i choć pytania któe podajecie nie wydają sie być strasznie trudne.. to ja strasznie sie boję ... wrr.... ale mam nadzieję że będzie dobrze :) jak tylko wrócę.. to napisze swoje wrażenia :D 3majcie kciuki heh
ZDAŁAM i jeśli ja zdałam to zda każdy!!! Serio.... więc wylosowałam w Warszawie zestaw nr 5 ( kocham numer 5 i dlatego wziełam ten zestaw) ;D więc obrazek wylosowałam o sportach:
1) rodzinka w lesie jedzie na rowerze
2)chłopak na snowbordzie
3)pod chłopakiem napis: żę gdyby żył miałby teraz 21 lat
4) 2 kajakarzy gdszieś płynących w koszulkach sportowych
5)facet stojący do połowy wodzie i łowiący ryby
6) koleś wspinający sie na ogromną góre ( takie jak są na amerykańskich pustyniach)
7)koleś na nartach też w koszulce zawodnika
pytań nie do końca pamiętam: miałam opisać to co widze na obrazku opisując jakie są tego Skutki???? hmm w każdym razie mówiłam o tym, że np: ta rodzinka na rowerze jest razem wreszcie bo tak to rodzice sa w pracy a dzieci w szkole!!!!!! i tak o każdym obrazku coś. Potem było pytanie czy potzrebują specjalistycznego sprzętu??
czy sporty ekstremalne są niebezpieczne i czemu podejmują takie ryzyko ;D?????
co nam daje sport???
w tym zestawie były też 2 teamty ( jak w każdym )
1) numerology peoples coś tam coś tam coś tam about exam niceuse - coś takiego nie pamiętam bo tematu nie zrozumiałam wcale!! chyba chodziło o to ze większość ludzi uważa że testy są głupie - ale nie wiem ;D
2) amnesty international - several charitable organization - takie ble ble ble
wybrałam ten temat chociaż nie wiem co to jest to całe amnesty !!! mówiłam o volantariuszach, otym ze organizacjła - jest światowa i o tym, że pomogła ludziom po Tsunami ( uwaga uwaga ) a Japoni - hehhehe!!! teraz wiem, że tsunami ejst made in tajland - ale wtedy no cóż
pytania były o to czy takie orgaznizacje powinny istnieć ???? czy UN ma jakieś cele i co to jest?????? Babkla powiedziała że to jest glupie i że te organizacje sa niepotrzebne i miałam zaporzeczyć i sum up ;D hahahha
Kochani zdałam i ide na rower ;D
hej! a ja mam swoje 13 punktów i jestem zadowolona z siebie, bo w mojej grupie max było 16 czyli na tle nie najgorzej.
Miałam temat o którym nikt wcześniej nie mówił :(
- stymulus o wypadkach drogowych
- speech o work holism/jakie zmiany w polskich szkołach zadowoliłyby uczniów
a moi Ziomale - heheheh mieli trudne teamty: obrazki o pozyskiwaniu ropy i innych minerałów zzeimi - to najgorsze, a co więcej to nie apmiętam/ inna kumpela miała kosmos i prezentacje o modzie/ kolega miałam prezentacje o zdrowym jedzeniu i o reklamach/ shoping/ healthy lifestyle/ free time coś z szachami i tyle ;D powodzenia
dzis mialam exam, bylam przerazona ale uzyskalam 17 pkt, co bylo kompletnym zaskoczeniem dla mnie, mimo ze mam FCE, to strasznie sie balam i matura roz jest o wiele trudniejsza niz FCE

task1, obrazki:
- widac kawalek lasu i walce ktore rownaja glebe;p
-plaza, palma, brak pipolow
-niedzwiedz ktory lapie rybe
-miasto nad morzem
wykres 'percentage of threat down forests' cos takiego
ogolnie to bylo o wplywie czlowieka na srodowisko, mialam pytanie co my mozemy wniesc do natury - masakra, sama sie dziwie,ze dostalam tyle pkt. bo takie glupoty gadalam..... ;p

task2 topiki jak marzenie - a ich najbardziej sie balam:
1 computers. czy 21 wiek moze bez nich istniec?
2 travelling. poszerza nasz umysl ale tez zatraca nasza identify(czy cos takiego) zalety i wady podrozowanie i trzeba sie odniesc do tego identify.
ja wybralam 2, vhoc pierwszy tez byl milutki:]

zycze powodzenia tym ktorzy maja jeszcze to przed soba!!!!!!
hate it or love it ;p
ej a który nr Angie maials zestawu z którego województwa jestes????
plissssssssss piszcie co mowiliscie nie tylko same tematy blagam ciao ;)
hej juz mam to za soba dzis zdawalam a to forum bardzo mi pomoglo bo wszystkie tematy sie powtorzyly u mnie:) ja mialam o klamaniu no i speech o odzywianiu w polsce i ameryce
ogolnie poszlo wedlug mnie ok bo mam 16:) i jestem zadowolona
nr 16
Zadanie1 )
jakies zdjecia 2x supermarket, centrum handlowe, jakis taki maly sklepik i sklep z ciuchami. napisy: local corner shop, sales, bargain i cos tam jeszcze - mialam opisac wszystkei rodzaje sklepow (pfff) i powiedziec czego klienci oczekuja od oferowanych produktow i uslug jesli dobrze pamietam. pozniej pytania jacy ludzie chodza do jakich shopow i jakies takie duperele
Zadanie 2)
a) work is (albo "can be" - nie pamietam) more fun than fun. ustosunkuj sie, jakie jest twoje podejscie do pracy, czy jest blessingiem czy curse
b) przyklady wplywow kultury brytyjskiej i amerykanskiej na kulture polska ostatnimi czasy
wybralam pierwsze - pytali dlaczego wybralam ten temat ("bo nie wiedzialam co powiedziec o drugim" :P ), dlaczego ludzie boja sie zmieniac miejsce zatrudnienia i cos tam jeszcze.

POWODZENIA :-))))
aha, jestem z warszawy
no i moge sie jeszcze pochwalic - 100% :))
hey a mozesz podac co mowilas o tym work.... jakie argumenty nawet po polsku plisss pomoz!!!!!!
hey Katus Kitekatus!!!! powiedz co mowilas na speechu podaj argumenty pomoz maturzystom ktorzy sa jeszcze przed blagamy :)))) wielkie dzieki z gory!!
Jestem zajebisty, dostałem drugą 20 do kompletu ;D
malo kogo chyba interesuje to ze jestes zajebisty i ze dostales 20 pnk bys lepiej pomogl innym napisal jakies rady zamiast sie chwalic ;/
Dzięki wszystkim, którzy wpisali swoje tematy, pomogło mi to przy powtórce. Zdawałem dziś (20 punktów - myślałem że będzie trochę mniej bo zrobiłem kilka błędów). OKE Kraków zestaw 36(chyba)
Stymulus:
-służba zdrowia dzisiaj i jej problemy
-obrazki: lekarstwa i jakaś nowowczesna operacja
-teksty: ze na operacje czeka się długo; nowe lekarstwa są drogie
-wykres: przewidywana długość życia kobiet i mężczyzn

Rozprawka
a)ten wybrałem- imigrants and ethnic minorities sprawiają kłopot. Twoja opinia. justify
b)coś o pomyśle żeby uczyć dzieci zarabiać pieniądze od najmłodszych lat. Twoja opinia. justify
a co powiedziales o tych imigrants plisssssssssssssss pomoz powiedz chociaz po polsku jakie arguments czekamy!!!!:))))
jestem z Gorzowa wiec to chyba OKE Poznan, moj zestaw to 106
A ja uważam, że jesteście żałośni wszyscy, co dostajecie sraczki i tylko: "Dajcie tematy, please, bo nie zdaaaam!!!!". Wiecie, jaka jest różnica pomiędzy ustną z polaka a ustną z anglika? Taka, że z polaka była większa presja, bo już się wiedziało, o czym się będzie mówić, każdy wiedział mniej więcej, w którym momencie może spalić, a w angielskim dobrze jest, że nie znamy tematów, bo nie mamy przynajmniej powodów do sraczki i że spalimy temat. What is more, wybieram sie na filologię angielską, ale nie skorzystam z tych waszych tematów, bo liczy się twórcza wypowiedź a nie na pamięć wykute słowa. I wiecie co? Celuję w 20/20 pts. bez waszych przekrętów. YO!
Powiedzialam ze nie do konca zgadzam sie z tym stwierdzeniem bo to zalezy od rodzaju pracy - jesli robimy cos co lubimy to tak, praca moze byc fajowa :) jesli pracujemy zeby 'make a living' to jest raczej udreka i powoduje frystracje. poza tym ze przy tak duzym stopniu bezrobocia w PL to praca wiaze sie dla znacznej czesci ludzi ze stresem bo boja sie stracic swoje posady i dlatego pracuja wiecej niz powinni co przeklada sie rowniez na ich zycie rodzinne... bla bla bla... pelna improwizacja :))))
Temat przeniesiony do archwium.
361-390 z 462

« 

Praca za granicą