Matura ustna'05 - p. rozszerz.

Temat przeniesiony do archwium.
301-330 z 462
skomentuja to tak: hahahaha kurwa, aleś mi pojechała
o jakże ja zazdroszczę tym którzy juz zdawali angielski-ja z każdą następną godz. wiem że coraz mniej wiem :( jeszcze tych z rozsz. poziomem przerzucili na sam koniec żeby móc się nad nimi poznęcać :/ POZDRAWIAM tych którzy tak jak ja jutro zdają, a co tam wszystkich którzy w tym tyg. jeszcze będą zdawać !!!
Ja nie podałam mojego zestawu:] więc nie mów jak nie wiesz/
dzieki za te słowka :) na pewno sie przydadzą.
Ludzie piszcie wrażenia z matury!! i rady dla tych ktorzy jeszcze nie zdawali plisss pozdro:) muaaa
let's help us together
Juleczka mozesz mi tez przeslać te tematy!! [email] wielkie dzieki z góry, ja zdaje dopiero w środe.. o jejku na co się porwalam!!!!!!!?????????? pozdrawiam!!!!!!!
okey w takim razie ja sie tez podziele tym co sama wyszukalam i wypisqalam jesli chodzi o sophistaicated vaocabulary (bez tlumaczen - to poziom rozszerzony :D:D)

captions (napisy pod obrazkiem)
advertisement - ecourages, invites
visual material - show, illustrate (the fact that...), demonstrate, summaraize, prove, reveal the truth, indicate that, support sth, back up, outline, relate, suggest, be connected, be linked by the same issue, present, deal with

problem - issue - topic - matter - subject
benefits - gains - profits

pie chart/bar chart/table:
the statistical data shown below indicates that
the tendencies occuring in a moder society are well illustarted by the chart...
the opionion poll/questionnaire was prepared in order to find out...

to cause, lead to, result in, bring about, due to, influence, deal with

overwhelming majority/vast numer of people
small quantity/percentage

drawbacks/weaknesses/strong apects/positive aspects/negative aspects

visible influence
physical - mental
key factors
role model
nutritional value
clash of cultures
political correctness
cultural diversity
stalking/stalker
peer pressure
increased
unpredictable/unexpected/irreversible/unavoidable
out of curiosity
dont have first-hand experience
good value of money
variety/vary/wide range of choices
effective/informative
field, area
to become extinct
reasonable
to obey sb/rules | disobey
be deprived of
rapid/dynamic development
pose a threat
from the moral/ethical point of view
database
lingua franca
establish
non-limited
the loses outweight the benefits/advantages outweight the diadvanatages
attitude towards
historic monuments/monuments of nature
accomplish/fulfill/complete/succeed
important - determining/essential/meaningful/relevant/vital/crucial/significant/remarkable/noteworthy
fruitful
pay off in da future :D
studious/dedicated/hardworking
several aspecta are to be taken into consideration
easy&convinient&fast
undrappreciated
jump into conclusion
exceptional
disillusioned
resentful
take stron stance against sth
go unnoticed/dont go unnoticed
equal
visible division
chauvinism
stereotype
require/demand
increasing level
be aware/awarness

uff... that's all i think
mam nadzieje ze cos pomoze :D jakby ktos mial cos jeszcze to piszcie!
potwierdzam pogłoskę: jest "pracocholizm" i (o zgrozo!!) podrabianie kart kredytowych. oke kraków.
nareszcie po!!! tez jestem z oke kraków. zdawałam dzisiaj. strasznie sie bałam że trafie na jakiś ciężki temat... ale trafiłam na bajecznie łatwy! sama nie wierze.
1 task: 4 zdjęcia - mc'donalds (czy jak to sie tam pisze), ekskluzywna restauracja, parasolki na rynku w jakims mieście i bar. do tego hasło w stylu: to jak, gdzie i co jemy mówi jakimi ludźmi jesteśmy.
2 task: wybrałam temat o tym, że kobiety wywałczyły sobie równe prawa z facetami w miejscu pracy (sory chłopaki, troche was zjechałam, ale wiecie- 3 kobiety w komisji) :). drugi temat to extreme sports.
jakimś cudem udało mi sie zdobyć 100%! nawet nie marzyłam, że mi się to uda. oczywiście zacinałam się i jąkałam, ale to chyba normalne na maturze.
a dla tych co jeszcze nie zdawali: nie matwcie się, nie jest tak źle jak się wydaje. starajcie się cały czas coś mówić. ja na ostatnim pytaniu sie troche zaplątałam (poza tym ze kobiety wywalczyły równouprawnienie coś napewno staciły). myślałam że nie wybrnę. nic mi nie przychodziło do głowy. naszczęście w ostatniej chwili coś powiedziałam (oczywiście z nerwów w ogóle nie myslałąm o gramatyce, ale myśle ze troche na to przymykaja oczy). pamiętajcie, żeby się w mire mozliwości nie denerwować (to połowa sukcesu). mi siostra rano dała jakies ziołowe tabletki uspokajające :) mimo ze się nie denerwowałam. chyba dzięki temu nie złapałam stresa przed wejściem i już tam w środuku.
życzę powodzenia tym co jeszcze mają to przed sobą. będzie dobrze. good luck :)
witam!!!
jeśli ktoś ma ten plik z pogrupowanymi zestawami to bardzo proszę o przesłanie na [email]
jak weszłam na tą stronę to tez nie działało.
bardzo proszę o szybką reakcje bo egzamin mam jutro; i jeszcze jedno- jeśli ktoś bedzie na tyle miły i mi to wyśle to prosze zeby sie odezwam na [gg]

z góry dziekuje
mi przed maturą strasznie nie chciało sie opracowywac i uczyc tych wszystkich tematów (uważam to za nierealne z moimi zdolnościami). tak więc nauczyłam się kilku fajnych (w miare trudnych, żebym miała cokolwiek z wyszukanego słownictwa) :) zdań, po jednym do różnych tematów. jak ktoś jest zainteresowany to podaje, może sie komuś przyda.
1. Nowadays, we live at a great pace.
2. Every year there is a heavy toul of human lives on the roads.
3. Every man is the architect of his own future.
4. Computers seem to be indispensable in our lives.
5. To solve these problems, wise political decisions should be taken (moje ulubione) :)
6. A friend in need is a friend indeed.
7. The twentieth century has made television a very popular form of entertainment. Nowadays no one can imagine life without this useful invention.
8. Nowadays we can forget the stereotype of the bread-winning father and the child-raising mother (tego akurat użyłam) :)
Nie wiem czy mam je tłumaczyć? jakby ktos nie rozumiał to dajcie znac a przetłumacze.
Zestaw ktory mialem:
-jak zanieszczone powietrze wplywa na czlowieka i srodowisko
-jak mozemy wplynac na poprawe stanu srodowiska

Obrazki: kobieta czytajaca gazete w masce, wielki komin i kleby dymu, wokol zielen. Pare hasel z gazet, najwazniejsze haslo: "The worst: Amazon Assault", ktorego znaczenie nalezalo wyjasnic.

Tematy:
1. W Angli jest coraz mniej problemow ze znalezieniem pracy. W Polsce jest nadal ciezko znalezc zatrudnienie. Jakie sa tego przyczyny? Czy myslisz, ze w najblizszej przyszlosci poprawi sie ten stan? Justify :>
2. Temat o plastic surgery.
ludzie jak rozumiecie ten temat: "Sport has become a business - with drugs and money involved there is no longer original Olimpic spirit in it" jesli ktos wie o co chodzi to niech szybko pisze!z gory dzieki!
witam , mam małą prożbę. Starajcie sie pisać jedynie o tematach jakie mieliscie a nie to przezyciach. O stymulusach jak i o tych pytankach z gory dzieki i pozdro dla wszystkich. :D
ja tez bym prosiła o tematy bo mam maturke jutro i okropnie sie stresuje ;(
jakby ktos mógł to: [email]
z góry dzieki :*
Hej!Nie bylo tak zle,choc po wyjsciu sie poplakalam,bo wydawalo mi sie,ze bylam tragiczna.Dostalam 18 pkt i po tym co przezywalam po samym egzaminie jestem w 100% usatysfakcjonowana

Zadanie 1
Rysunki: tańcząca lodówka, operacja, samochodzik na energie słoneczną, sonda na Marsie, torpeda(czy jakaś taka bomba), kaczka osmolona:-) (powiedzilam ,że w zaneczyszczeniach) i hasło: jak daleko zajdziemy z technologią???

Pytania: Opisz material w oparciu o haslo; czy uważasz że technologia idzie w dobrym kierunku?, W czym może pomóc technologia?; Co uważasz za największy wynalazek XXI wieku?

Zadania 2:
a) System demokratyczny- skorumpowany i niesprawiedliwy, ustosunkuj się do tego
b) dzieci do 12 roku życia powinny uczyć się w domu. Przedstaw swoją opinie; czy uważasz że system edukacji powinien uledz zmianie:-)

Powodzenia wszystkim!!!Pamietajcie,że w całej Polsce są tekie same zestawy (mój miał nr L, czyli chyba 50)!!!Warto je kompletować. Ja np znałam te pytania wcześniej,ale nie wierzylam,ze może mi to trafić. Pozdrawiam
[email]
PLEASE CO TO ZNACZY AMAZON ASSAULT COS W TYM STYLU AMAZON TO AMAZONKA A ASSAULT TO SYNONIM DO GWAŁTU >>>>>>>>> JAKI TO MA ZWIAZEK Z TEMATEM WYMIENIONYM PLEASE ZDAJE JUTRO DZIEKI
hej...ludzie sluchajcie...wypisalem sobie tak ogolnie tematy zestawow stymulujacych,mam ich 35 wiec brakuje mi jeszcze 15....napisze te ktore mam jezeli jeszcze jakies znacie to napiszcie: muzyka,ludzie starsi,,spędzanie czasu,kosmos,sprawnosc,bezpieczeństwo w miescie,agresja w mediach,generation gap,podroże,rola czytania najmlodszym,uzależnienia,praca dorywcza,wyrazanie emocji,jezyk angielski,nowe technologie,zdrowe odzywianie,restauracje, komunikacja,zanieczyszczenia srodowiska,kultura USA,wystroj wnetrz,graffity,cos tam z telef.i internetem, nadwaga-czy tez nalogi(nie wiem),zwierzeta,wypadki,bieda,Unia europ,miłosc, wyglad,Anglia,Ksiazki,healthy food,,genetycznie zmodyfikowana zywnosc,czy technologia idzie w dobrym kierunku.. ja mam glupie szczescie-nawet jak bede mial 49 zestawow to i tak trafie na ten 50..ale napiszcie tak z ciekawosci chce wiedziec jakie tematy,..
amazon assault - to chyba chodzi o threats connected with amazon forests - czyli lasy amazonskie.... tak mi sie wydaje....
amazon assault - to chyba chodzi o threats connected with amazon forests - czyli lasy amazonskie.... tak mi sie wydaje....
A propo Amazaon Assault -> nic na sto procent, ale wydaje mi się, że chodzi o budowanie drogi, jakiejś wielkiej autostrady przecinającej amazońskie lasy. To faktrycznie byłoby raczej nieprzyjemne dla zwierząt i w ogole dla środowiska:) Coś mi się obiło o uszy takiego.
Attention please. Mój kumpel dostał temat: Techniki damskiego makijażu. Pozdrowienia dla wszystkich chłopaków którzy znaja sie na make up;)
Ps Ja mature mam 29.
witam!! jedna rada dla zdajacych!! mi komisja sie przyznala, ze obnizyli mi punktacje za to, ze za czesto patrzylem w swoje notatki, ktore robilem bite 15 minut, co uwazam za bzdure, bo chyba po to je robie!! ale tak dla przestrogi :) pozdrawiam i uwazam ze ta akcja na forum jest swietnym pomyslem, dziekuje wszystkim co tu pisali, bardzo mi to pomoglo...
ja mialam stymulusa: healthy lifestyle: obrazki kobieta uprawiajaca jogging, kosz owocow, kielbaski, telewizor i papierochy L&M :) aha, i naglowki: cos tam, ze jak sie nie spocisz, to nie bedziesz dlugo zyl i jeszcze drugi wlasnie o healthy lifestyle. pytania: jak rozumiem te naglowki, chyba ktory obrazek najlepiej ilustruje zdrowy styl zycia, nie pamietam.:)
a temat do prezentacji: The Internet will soon replace contacts between real people. Do you agree? Why?/Why not? a drugi cos tam i rownouprawnieniu, ze kobiety dopiero beda musialy dazyc do zdobycia lepszych miejsc pracy.
Ja nareszcie już mam to za sobą...ufff...miałam okropne tematy,z których musiałam jakis wybrać: genetyczne modyfikowanie żywności (czy to dobry pomysł czy zły) albo niedźwiedzie polarne jako zagrożone gatunki.Wybrałam ten pierwszy. A materiał stymulujący dotyczył współczesnego modelu rodziny oraz podział obowiązków w domu...Nooo i na szczęście jakoś z tego wybrnęłam:) Good luck 4 everybody!!!
Faktycznie totalna bzdura. U mnie pod tym wzgledem bylo ok :)
Obrazki mialem o shoppingu:
1. Starszy (mocno :)) koles robiacy zakupy w jakims wiekszym sklepie samoobsugowym (ale nie supermakret) przed nim jest wozek z butelkami wody mine, a on wybiera sobie lody 2. Mloda gosciowa kupujaca prawdopodobnie gazete (tez sklep gdzie jest wszystko taki wiekszy spozywczy ale juz nie samoobslugowy... ni diabla nie wiedzialem jak to sie nazywa ale i tak bylo dobrze :)) 3. Reklama promocji noworocznej-58% taniej.
Do tego byla tabelka porównujaca ceny niektorych produktow w LA i Londynie - moj wniosek byl taki ze w LA utrzymanie jest tansze niz w L.
Heading: Europeans get mad about the prices! - znowu gadka o promocjach i szukaniu oszczednosci, itp.
PYTANIA:
1. Tradycyjne opisz material
2. Jak rozumiesz heading?
3. Porownac ceny w Polsce i w LA - moj wniosek to znowu ze zycie w PL jest tansze niz w US czy UK
4. Czy dyskonty to dobry sposob na uzyskanie niskich cen - wytlumaczylem im czym sa dyskonty i dlaczego ceny w nich sa tak niskie :), a pozniej stwierdzilem ze tak bo pozwala to zaoszczedzic i kupic wiecej dobr materialnych :)
5. Ostatniego nie jestem pewien ale chyba doslownie brzmialo tak: Dlaczego mlodzi ludzie lubia robic zakupy w centrach handlowych? - gadka ze mozna latwo porownac ceny, nie trzeba duzo chodzic by kupic wszystko czego sie potrzebuje (wszystkie sklepy zgromadzone sa w jednym miejscu), itp.
TEMATY:
1. No tradycyjnie nie pamietam bo nie wczytywalem sie :). Byl chyba o starzeniu sie albo o czyms takim, w kazdym badz razie byl na temat ludzi i zycia
2. Temat bajka... :) Eksperymenty na zwierzetach. Czy je popierasz? Czy powinno sie je zabronic w PL? Justify :) - gadalem na temat cierpienia zwierzat, ze to jest nieludzkie i postawilem pytanie czy chcielibysmy by naszy bliscy cierpieli tak jak te zwierzeta. :) Nastepnie powiedzialem ze z drugiej strony nie mamy innej mozliwosci testowania lekow. Nie bedziemy testowali lekow na ludziach nie znajac ich skutkow ubocznych. pozniej gadka o krzywdach jakie mogloby to wyrzadzic. Ostatnim arg bylo to ze dzieki takim testom mozemy obserwowac rozwoj niektorych chorob i wynalezc na nie nowe, skuteczniejsze leki, a jesli sa to choroby nieuleczalne to istnieje mozliwosc znalezienia na nie skutecznej szczepionki czy leku (w kazdym badz razie cos w tym rodzaju :)).
Wtracilem tez ze cala inzynieria genetyczna jest oparta na testach na zwierzetach (ofx nie jest to prawda ale who cares? ;)). I cos powiedzialem na temat zalet tej inzynierii.
Zakonczenie mi troche zakrecilem, ale w ogolnym znaczeniu mialo byc ze jestem za i ze tego sie nie da uniknac, wiec powinnismy probowac zmniejszyc cierpienia tych zwierzat, zapewnic im lepsze warunki zycia i np kontakt z innymi zwierzatkami :).
PYT do prezent:
1. To w koncu jestes za czy przeciw? :D
2. Nie wspomniales nic o testowaniu kosmetykow na zwierzetach. Co o tym myslisz? - no wiec ja myslalem ze to jest zle i ze w ogole be. W dzisiejszych czasach tworzy sie sztucznie komorki i wymyslono sztuczna skore (diabli wiedza czy takie cos w ogole istnieje :)), wiec mozna testowac je na sztucznie stworzonych komorkach nie przysparzajac zwierzeta cierpienia
3. Dlaczego wybrales ten temat? - tradycyjnie ze jest ciekawszy,itp. Powiedzialem rowniez ze wiaze sie z nasza przyszloscia, gdyz inzynieria genetyczna opiera sie na testach na zwierzetach. Znowu cos mowilem o inzynierii i konkluzja byla taka ze to jest nasza przyszlosc :).

Tematy znajomych to:
1. Obrazki:AIDS Prezent:Nie pamietam :)
2. Obrazki:Space Prezent:koles wybral cos o modzie ale dokladnie nie pamietam tematu

GL ALL
Badzcie optymistami bo przy gadaniu jest o wiele lepiej niz wydaje sie ze bedzie :)
Hej jeśli masz już jakieś tematy na roz anglik to prześlij błagam!w srode mam egzamin!
[email]
beg wielkie dzieki za profesjonalne info ;) oby wiecej takich a zdam rozszerzony w piatek :P
Czesc, dzisiaj mialem ustna z anglika zdalem na 65% :))))))))
DOLNOŚLĄSKIE - zestaw nr 7
cztery obrazki o dietach i zdrowej zywnosci
Prezentacja
- Czy zgadzasz sie ze reklama manipuluje a moze reklama jest zrodlem informacji uzasadnij swoja odpowiedz.
drugiego tematu nie pamietam
Te pytania na tym forum duzo mi pomogly - Wielkie Dzieki
Przybij pione kowal hah. Wczoraj miałem egzamin 85% .
Dolnośląskie - zestaw nr 11
5 obrazków o różnych typach domów, dom luksusowy, na wysypisku, w bloku...itp. pod nimi texty typu " I need some cheap place to live. " a pod lepienką na wysypisku " My home is where my heart is ".

do tej czesci 3 punkty:
- co dla ludzi znaczy słowo Home ;/ chyba
- reszty nie pamiętam :/


Prezentacja
- W Wlk. Brytanii i krajach zachodnich coraz cześciej młodzi ludzie wybieraja życie bez partnera. Powiedz jakie to ma wady i zalety i dlaczego sie tak dzieje.
Temat nie brzmiał dokładnie tak ale o to w nim chodziło heh poprostu więcej nei pamiętam.

- Drugi temat był o turystyce w Polsce i wiecej nie pamietam :)

żYCZE WSZYSTKIM POWODZENIA !!! u mnie na egzaminie atmosferka był a bardzo przyjemna, prawie jak na lekcji angielskiego tylko że baba mówiła strasznie niewyraźnie. nare
o czym był poziom podstawowy, gdzie moge o tym znalesc info
Temat przeniesiony do archwium.
301-330 z 462

« 

Praca za granicą