Anki !! (Mnemosyne Supermemo)

Temat przeniesiony do archwium.
301-330 z 421
Witam,
proszę o podpowiedź, który program będzie chodził na Macu.
Cytat: precello
Witam,
proszę o podpowiedź, który program będzie chodził na Macu.

Anki, Mnemosyne
Cytat: precello
Witam,
proszę o podpowiedź, który program będzie chodził na Macu.

Jakby działało tak jak to opisują to wszyscy w Polsce byliby poliglotami i nie byłoby żadnych szkół językowych.
straszny mi sie robi wtedy bałagan, cześć jest dobrze, cześć z jakimiś dziwnymi znakami, inne tworzą jakies twory po kilka wyrazów naraz, nie ogarniam...
Przepraszam za mój powyższy wpis, miał być w innym temacie.
Problem z instalacją:

Witam,
od kilku dni walczę z instalacją Anki 2.0.8 na XP.
Szukam, czytam, kombinuję.../
Próbowałem instalować starsze wersje - działają, tzn instalują się, talii już odtwarzać nie chcą.
Ręczne przenoszenie talii też nic nie daje, starsze wersje odmawiają czytania tj. nie rozpoznają plików anki jako właściwych.

Podczas instalacji 2.0.8 niezmiennie pojawia się komunikat:

c:\program files\anki\anki.exe
Nie można uruchomić aplikacji, ponieważ jej konfiguracja jest niewłaściwa.
Problem może rozwiązać ponowne zainstalowane aplikacji.

Nie muszę chyba pisać, iż ponowne instalowanie nie pomaga.
Próbowałem pobierać instalki z innych źródeł, wersje 2.0.6 i dalej to samo.

Ankidroid działa mina tablecie, tworzenie na nim własnych talii jest jednak ciut niewygodne.

Jeżeli ktoś już z tym walczył, błagam o wsparcie ...
edytowany przez lakfor: 28 mar 2013
Witam
Czy ktoś mi może powiedzieć jak w ANKI (wersja 2.0.8) w windowsie lub na adroidzie ustawić słownik żeby jednym kliknieciem sprawdzał znaczenie w zewn. słowniku ktory sobie wybierzemy? W opcjach znalazłem wybór słownika, można sobie wybrać spośród chyba 8miu. Wybieram dowolny ale potem nie wiem jak na karcie w prosty sposób sprawdzić nieznane słowo w tym słowniku....
Problem z instalacją już nieaktualny :)

Okazało się, że miałem bad sektory na dysku.
Ściągnąłem program anki wersja 2.0.8 normalnie go zainstalowalem ale nie mam pojecia jak zaczać się z niego uczyć. Czy mógłby ktoś po krótce napisać jak rozpocząć naukę za pomocą tego programu? Podejrzewam że trzeba może jakieś bazy ściagnąć może zamontować ale nie mam pojęcia dlatego bardzo proszę o pomoc.
Nie jestem pewien (nie pamiętam dokładnie) - trzeba się zarejestrować na stronie ANKI i wtedy można pobrać gotowe udostępnione bazy --> później [ import ] i wczytujesz.
Ale według mnie lepiej tworzyć mimo wszystko swoją talię ( bazę ) słówek, mimo że trwa to dłużej.
1. poznasz w trakcie opcje programu
2. uczysz się słówek, które sam sobie wybierzesz
3. talie udostępnione mogą być z błędami.

tworzenie jest raczej proste - [stwórz talie] i masz 2 okienka - wpsujesz słówko PL i na dole UK + np. jakieś zdanie z tym słówkiem ; później codziennie dodajesz do utworzonej talii nowe słówka. Jeśli chcesz mieć kategorie tematyczne to lepiej słówka tagować [ etykieta ] zamiast tworzyć nowe talie. Później można je filtrować i uczyć się tylko danej kategorii.

Jeśli chcesz słówka z wymową --> Ja do Anki używam słownika [ Collins / Oxford PWN ] i prościutki program do nagrywania (przechwytywania) dźwięku [ Free HQ-Recorder ]. W ten sposób mam słówka z wymową w dobrej jakości.
Ok już wiem w najnowszym ANKI bazy ściaga się przez stronę https://ankiweb.net/account/login należy się zarejestrować a poźniej wejść w zakladke decks a nastepnie wybrac shared decks potem w search wpisac polish i wyskakuja rozne bazy do sciagniecia jedna z podobno lepszych to Polish-English. Ściągamy je np na pulpit a potem wchodzimy w program ANKI i dodajemy je poprzez plik -->importuj i wybieramy daną bazę. Napisałem to bo wydaje mi sięże może się to komuś przydać. A wymowę swoją własną można nagrać przez program (super opcja). Jak ustawić żeby program wyrywkowo co jakiś czas sprawdzał mnie z danego słowa w obie strony czyli słowo polskie i odgadnac mam angielskie albo angielskie a potem podac mam polskie znaczenie?
edytowany przez czaron87: 12 maj 2013
Cytat: czaron87
Jak ustawić żeby program wyrywkowo co jakiś czas sprawdzał mnie z danego słowa w obie strony czyli słowo polskie i odgadnac mam angielskie albo angielskie a potem podac mam polskie znaczenie?

Możesz stworzyć kartę "odwrotną".
Narzędzia - zarządzaj typami notatek. Wybierasz to gdzie masz dodane słówka, klikasz "karty" i możesz dodać odwrotną kartę ("+" z prawej na górze) ustawiasz tak jak chcesz i gotowe. Tylko pamiętaj, że słówko będzie wprowadzone 2 razy do nauki tzn:
1) słówko polskie - odpowiedź angielska
2) słówko angielskie - odpowiedź polska

(Chba) nie da się ustawić aby Anki wyrykowo co jakiś czas sprawdzało w 2gą strone, bez stworzenia 2 kart.
A co do wymowy słówek, to zamiast bawić się z zewnętrznym programem i słownikiem do nagrywania to zawsze możesz użyć pluginu Download Audio
https://ankiweb.net/shared/info/31[tel]
a mógłbyś mi wytłumaczyć trochę dokładniej jak używać tego pluginu ? wpisałem ten kod i chyba się dobrze ściągnęło, teraz jak tworzę kartę to teraz dodatkowo mam ikonę głośnika (download audio) w prawym górnym rogu ale nie wiem jak się tym posługiwać jak naciskam na ikonę to pokazuje mi się nothing to download
W karcie musisz mieć pole "Audio" i dopiero wtedy zadziała.
Dokłady opis masz na:
1) Jak dodać pole "Audio" - http://ospalh.github.io/anki-addons/Add%20audio%20field.html
2) http://ospalh.github.io/anki-addons/Download%20audio.html
Sprawa dotyczy wpisywania poprawnej odpowiedzi w okno po wpisaniu {{type:Tył}} w przód karty. U mnie wygląda to tak że piszę sobie słówko polskie a jako odpowiedź słowo angielskie razem z zapisaną wymową np." razem -- together (tugete(r))". W momencie kiedy w puste pole wpiszę odpowiedź czyli together i wcisnę enter to na zielono podkreśla mi się słowo które dobrze wpisałem (słowo together) zaś na czerwono to czego nie dopisałem czyli wymowy (tugete(r)). Czy można zrobić jakoś tak żeby poprawną odpowiedzią miałby być sam wyraz angielski together bez wymowy (tugete(r))?
Jak wpiszesz odpowiedź to Anki porównuje to z całym polem "Tył".
Jeżeli masz tam słówko angielskie + wymowe to nic z tego.
Musisz utworzyć nowe pole np "Wymowa" i tam przeniść to swoje"tugete(r)". W narzędzia - zarządzaj typami notatek możesz ustawić sobie, żeby to pole "Wymowa" wyświetlało się wraz z kartą "Tył".

Poczytaj pomoc na stronie Anki, tam jest wszystko dokładnie opisane. Cały proces konfiguracji, dodawania nowych pół itp.

Zobacz na te screeny, tu masz pokazane jak ja mam to wszystko ustawione.
http://zapisz.net/gal.php?id=5190a0f16cd8c
Ostatnio stworzyłem dosyć dużą bazę pol-niem na podstawie słownika, za zgodą autora, i ją udostepniłem.

https://ankiweb.net/shared/info/3554364408

Zobacz sobie, masz tam też sprawdzanie pisowni już ustawione.
Myślę, że zanim zaczniesz masowo tworzyć karty to powinieneś trochę czassu na to poświęcić i zastanowić się jakie pola potrzebujesz i jak je rozmieścić w kartach. Później będzie ci łatwiej się zorganizować w pracy :)
Super, dzięki twojej pomocy doszedłem jak zrobić to co zakładałem, odesłałeś mnie do strony anki gdzie wszystko jest dokładnie wytłumaczone, wiem o tym ale tam jest wszystko po angielsku a moj poziom jeszcze nie jest tak wysoki żeby wszystko czytać i od razu wszystko rozumieć, tak czy inaczej dziękuję
Używam Anki w smartfonie i mam problem z ustawieniem liczby nowych przerabianych słów.
Mam trzy talie z których korzystam - z trzech różnych języków, problem w tym, że chciałabym z każdego języka uczyć się innej liczby słówek dziennie - tym czasem ustawienie liczby nowych słów jest (chyba?) tylko wspólne...
Można ustawić dla każdej talii inną ilość nowych słówek.
Jak masz problem z ustawieniem ręcznym tego to możesz na komputerze pobrać plugin "New and max cards":
https://ankiweb.net/shared/info/3179425861
Ustawić, zrobić synchronizacja z serwerem Anki, później na telefon i gotowe. (Albo od razu z komputera zgrać plik na telefon bez synchronizacji).

Na Androidzie na pewno można to ustawić, gdzieś widziałem taką opcję.
edytowany przez duszek000: 13 maj 2013
A gdybym chciał dodatkowo pouczyć się wcześniej danych kart niż jest to według programu przewidziane, po prostu nie chce mi się czekać na wyznaczenie powtórek przez program. Jestem chłonny i chciałbym wtedy kiedy mam czas robić coś ponadprogramowo, to w jaki sposób to robić ?
Podejrzewam że trzeba skorzystać z niestandardowej nauki ale nie wiem co wybrać dalej z dalszych opcji, jak już nawet coś wybiorę to tworzy mi się nowa talia sesja niestandardowej nauki o co z tym chodzi, potem mam też do wyboru ''przebuduj'' ''pusty'' i ''opcje''.
Pierwsze co mi przychodzi na myśl to Narzędzia - Stwórz filtrowaną talię.
W polu szukaj możesz wpisać np grupę/talię z której chcesz się uczyć (np deck:angielski) albo tag (np tag:clothes).
Witam. mam wielki problem z zainportowaniem wlasnej listy. Mam stworząną liste i chciałbym ją zainportować do Anki. Wygląda to tak że słówko po polsku - niemieckie tłumaczenie. Gdy używam ocji importuj wychodzą mi zupełne głupoty. Czy ktoś mógłby mi powiedziec jak poprawnie to powinienem zrobić ??
Chodzi mi dokładniej jak powinienem przygotować tekst do importu aby w rezultacie otrzymać w pytaniu słówko po polsku a w odpowiedzi tłumaczenie. Z góry dziękuje za pomoc
Skoro kolejność nie jest zachowana to możesz:
1) słówko polskie - słówko niemieckie zamienić na słówko niemieckie - słówko polskie
2) http://zapisz.net/view.php?filename=585_bez_tytu_u.png
W Anki Plik - Importuj, tam gdzie masz "1" to wybierasz co rozdziela pola (w Twoim przypadku myślnik "-"). Jako 2 masz zaznaczone pola przód/tył, jak coś będzie nie tak to zawsze możesz zamienić kolejność.

A skoro robisz bazę do niemieckiego to może warto zainteresować się talią, którą stworzyłem. Jest w niej prawie 50 000 słówek niemieckich z tłumaczeniami, rodzajnikami przy rzeczownikach, odmianami czasowników itp
https://ankiweb.net/shared/info/3554364408
duszek000:
spróbowałem tego pluginu audio ... wcześniej nie wiedziałem, że trzeba stworzyć nowe pola i mi nie działało ... teraz działa = dziękuję ;) ... ale wymowy ściągniętej przez ten plugin nie rozumiem ;)
czy można jakoś wybrać skąd ma pobierać wymowę anki ?
edytowany przez B1GB3N: 16 maj 2013
a przepraszam już wiem - mam chyba japoński [language code - ja] ;))
teraz wpisałem [en] i jest już znaaacznie lepszy wybór ;)
ale nadal nie wiem czemu mi automatycznie wyskakuje [ja]
Spróbuj
1) usunąć plugin i pobrać od nowa, na początku powino pojawić się okienko, w którym możesz wybrać - wpisać język (angielski = en)
2) Wejdź w ustawienia talii ("koło"/"zębatka" (czy jak to nazwać) obok nazwy i opcje), w nowo otwartym okienku zakładka ogólne i ustaw language code - en.

http://zapisz.net/view.php?filename=703_bez_tytu_u.png
1) i 2) nie zadziałało ale udało się inaczej.

narzędzia --> dodatki --> dowload audio --> edycja = tam jest informacja.

edytowałem w notatniku plik ''language.py'' z katalogu ''downloadaudio'' --> zmieniłem tylko ''ja'' na ''en'' i śmiga ;)
Temat przeniesiony do archwium.
301-330 z 421

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie