Anki !! (Mnemosyne Supermemo)

Temat przeniesiony do archwium.
211-240 z 421
Jest już prawie wersja 1.0 Anki...

...na razie to tylko beta v8, a można ją dostać tu:

http://code.google.com/p/anki/downloads/list

Pzdr
Korzystasz z Anki i masz pomysł na nowe funkcje programu? Zasugeruj autorowi:

http://ichi2.net/anki/featurereqs.html

Korzystasz z Anki i zauważyłeś jakieś błędy? Daj znać autorowi:

http://code.google.com/p/anki/issues/list

pzdr
Wie ktoś może, że czy jest możliwość wyboru kart do nauki w danej sesji? A jeżeli tak, to jak to zrobić?
I wiecie może jak zrobić szablon - 3 pola: Pytanie, Odpowiedź, Przykład.
Chciałbym aby Anki tak jak w podstawowym szablonie tworzyło automatycznie na podstawie Q-A 2ga kartę A-Q - z tym nei mam problemu, ale jak dodać do tego aby zawsze 3 pole - Przykład pojawiało się TYLKO po naciśnięciu przycisku który wyświetla odpowiedź?
duszek - "Wie ktoś może, że czy jest możliwość wyboru kart do nauki w danej sesji? A jeżeli tak, to jak to zrobić?"

Ograniczona. Moim zdaniem jedyny wygodny sposób to użycie etykiet (tagów) PriorityVeryHigh - wtedy karty zaznaczone tymi tagami będą wchodziły do procesu nauki jako pierwsze.
duszek - "I wiecie może jak zrobić szablon - 3 pola: Pytanie, Odpowiedź, Przykład.
Chciałbym aby Anki tak jak w podstawowym szablonie tworzyło automatycznie na podstawie Q-A 2ga kartę A-Q - z tym nei mam problemu, ale jak dodać do tego aby zawsze 3 pole - Przykład pojawiało się TYLKO po naciśnięciu przycisku który wyświetla odpowiedź? "

1. W "Ustawienia : Właściwości tali" dodaj jakiś nowy model lub użyj starego. Wybierz klikając "Edytuj"

2. "Ogólne i Pola" - dodaj jakie chcesz pola. W twoim przypadku, np:

Pyt
Odp
Przy

3. Przejdź do "Szablony kart"

4. Wybierz Karta 1 (Forward)

5. W polu na pytanie wpisz:

%(Pyt)s

6. W polu na odpowiedź wpisz:

%(Odp)s
%(Przy)s

7. Wybierz Karta 2 (Reverse)

8. W polu na pytanie wpisz:

%(Odp)s

9. W polu na odpowiedź wpisz:

%(Pyt)s
%(Przy)s

Zatwierdź wszystko "Close" ... et voila ;)
Dzięki:)
Cytat: bejotka
Te powtórki za 10, 20 minut, czy za 8, 10, 15 godzin są jakieś nielogiczne. Czy zdobędziesz się na to, żeby nastawić budzik n 2.00, bo właśnie na tę godzinę autor Anki wyznaczył Ci powtórkę 3 słówek. A może zrezygnujesz z tego samego powodu z treningu sportowego, randki lub pogaduszek z koleżanką. Przecież to nie ma żadnego sensu.

SuperMemo wyznacza powtórki wg specjalnego algorytmu, który zależy od obserwacji twoich postępów od początku nauki z tym programem. Słowa, których znajomość w danej sesji oceniasz negatywnie (w MSM na 0,1,2, lub 3) wprowadza do podzbioru przeznaczonego do "final drills" czyli do powtórzenia jeszcze w tej samej sesji.
Naukę należy kontynuować do zapamiętania wszystkich "final drills".

I to jest logiczne. Powtórki za 8, 9 godzin wprowadzić mógł tylko ktoś, kto nie ma pojęcia o organizacji dnia ucznia czy studenta.

W najnowszej wersji 1.1(jeszcze testowej) powtórki są naliczane "dziennie" a nie "godzinowo'...Więc jeden z głównych argumentów anty-anki jest już nieaktualny...
Cytat: duszek000
W najnowszej wersji 1.1(jeszcze testowej) powtórki są naliczane "dziennie" a nie "godzinowo'...Więc jeden z głównych argumentów anty-anki jest już nieaktualny...

To bardzo dobrze, oznacza to, że autor pracuje nad rozwojem programu. I robi to we właściwym kierunku. Nie mniej jednak dla mnie MSM jest lepszy. I dlatego własnie polecam go ludziom, którzy pragną się uczyć języka przy małej pomocy nauczyciela, lub takim, którzy nie mają możliwości uczyć się na zorganizowanych kursach.
edytowany przez bejotka: 23 lis 2010
Witam

Tworzę własną bazę danych i fajnie by było żebym mógł dodawać do słówek wymowę lektora. Skąd wziąć te pliki? Czy można to robić za pomocą jakiegoś plugina czy coś w tym stylu?
Cytat: Fencek6
Witam

Tworzę własną bazę danych i fajnie by było żebym mógł dodawać do słówek wymowę lektora. Skąd wziąć te pliki? Czy można to robić za pomocą jakiegoś plugina czy coś w tym stylu?

Ja po prostu nagrywam słówka ze słownika, używam programu "I-sound recorder" a jako słownik to Oxford Wrodpower lub fundacji kościuszkowskiej - http://www.kosciuszkowski.org (po zarejestrowaniu masz bezpłatny dostęp 1-miesięczny).

Jest też wtyczka "Chines helper", która współpracuje z bazą ang i pobiera automatycznie nagrania.
Opis znajdziesz na: http://code.google.com/p/anki-english-helper/wiki/GettingStarted
Zawsze nagrywałem ręcznie wymowę ze słowników, ale właśnie bawiłem się tym pluginem "Chines helper" i przerobiłem szablon na swoje potrzeby, czyli:
Pytanie: english word
Odpowiedź: wymowa, tłumaczenie słówka na PL, przykład użycia

I Anki automatycznie tworzy przeciwną kartę, która wygląda tak:

Pytanie: słówko PL
Odpowiedz: słówko ang, wymowa, przykład użycia
UWAGA:
W ostatnich wersjach beta Anki (seria 1.1.x) jest dość dużo zmian.Poza tym jeśli ktoś chce je zainstalować, to trzeba najpierw całkowicie odinstalować starszą wersję.

Dokładne opis zmian i wyjaśnienie jest tuta:
http://ankisrs.net/changes.html


And updates to the Windows distribution:

* People who don't have recent standard libraries installed (such as when their machine is locked down at work) should now be able to run the program without issues now.
* Some of the audio tools have been updated, which should fix issues with truncated audio some people were experiencing.
* Recording, which was broken in 1.1.0, has been fixed.
* The distribution is considerably more compact now - the installed size is about 1/3rd of what it was before.
* Because many files are stored in different locations now, you should uninstall the old copy of Anki first to remove the older copies. This is only necessary once.

Pzdr
Z ważniejszych zmian na uwagę zasługuje np. sposób definiowania pól.

W starszych wersjach było to:

%(Field)s

W tym wątku, powyżej są przykłady definicji pól używające takiego starego formatu.

Jednak w wersjach 1.1.x ten format został zmieniony i teraz definiujemy tak:

{{Field}}

Zmiana weszła w wersji 1.1.2

Pzdr
Jeszcze na temat tego odinstalowania wspomnianego powyzej.

Wymagane jest od wersji 1.1.1 w górę.

To znaczy, jeśli macie wersję 1.1.0 lub niższą, a chcecie zainstalować coś wyższego (1.1.1+), to trzeba najpierw całkowicie odinstalować.


Pzdr
Cytat: duszek000
Zawsze nagrywałem ręcznie wymowę ze słowników, ale właśnie bawiłem się tym pluginem "Chines helper" i przerobiłem szablon na swoje potrzeby, czyli:
Pytanie: english word
Odpowiedź: wymowa, tłumaczenie słówka na PL, przykład użycia

I Anki automatycznie tworzy przeciwną kartę, która wygląda tak:

Pytanie: słówko PL
Odpowiedz: słówko ang, wymowa, przykład użycia


To może byś porozumiał się z autorem tego oryginalnego pluginu i udostępnił te swoją zmienioną wersję PL-ANG, tak żeby była dostępna dla wszystkich z menu ANKI "Pobierz : Udostępniony dodatek..."?
Cytat: espano
Cytat: duszek000
Zawsze nagrywałem ręcznie wymowę ze słowników, ale właśnie bawiłem się tym pluginem "Chines helper" i przerobiłem szablon na swoje potrzeby, czyli:
Pytanie: english word
Odpowiedź: wymowa, tłumaczenie słówka na PL, przykład użycia

I Anki automatycznie tworzy przeciwną kartę, która wygląda tak:

Pytanie: słówko PL
Odpowiedz: słówko ang, wymowa, przykład użycia


To może byś porozumiał się z autorem tego oryginalnego pluginu i udostępnił te swoją zmienioną wersję PL-ANG, tak żeby była dostępna dla wszystkich z menu ANKI "Pobierz : Udostępniony dodatek..."?

OK, postaram się napisać wieczorem...Chociaż szczerze mówiąc taka modyfikacja to wywalenie po prostu 1 czy 2 pól z chińskimi zapisami :)
Została wydana nowa, stabilna wersja Anki - 1.2
Witam, mam takie pytanie dziedziny informatycznej. Może będziecie wiedzieć ;) Otóż ostatnio pobrałem jakiś plugin do Anki, nie pamiętam nazwy, ale od tego czasu program nie chce się włączyć, tzn wyskakuje błąd. Dzieje się to tylko na moim profilu użytkownika, na innym wszystko jest ok. Próbowałem odinstalowywać chyba z 5 razy, zmieniać nazwy w plikach ale nic nie pomaga. Wiece może jak to naprawić? duszek000, espano?
Cytat: Xyz90
Próbowałem odinstalowywać chyba z 5 razy, zmieniać nazwy w plikach ale nic nie pomaga.

Pluginy znajdują się w folderze:

C:\Documents and Settings\"Nazwa twojego profilu WinXP""\Dane aplikacji\.anki\plugins

Żeby pozbyć się plugina, wystarczy otworzyć ten folder i wykasować plik z rozszerzeniem .py

Mam trochę inaczej. Na dysku C mam folder anki ale jest on pusty. Natomiast na D w folderze Anki mam folder support a w nim kolejny folder gen_py a w nim plik _init_.py . Tylko ten plik znalazłem o rozszerzeniu .py . Nie chce się on jednak usunąć, odnawia się po każdym uruchomieniu Anki.
Cytat: Xyz90
Mam trochę inaczej. Na dysku C mam folder anki ale jest on pusty. Natomiast na D w folderze Anki mam folder support a w nim kolejny folder gen_py a w nim plik _init_.py . Tylko ten plik znalazłem o rozszerzeniu .py . Nie chce się on jednak usunąć, odnawia się po każdym uruchomieniu Anki.

Z jakiego systemu korzystasz? Windows (XP, Vista czy 7?) czy Linux?
Korzystam z Windows 7
C:\Users\nazwa użytkownika\AppData\Roaming\.anki\plugins

W tym katalogu są pluginy.
Sprawdź tą lokalizację, na 99% powinien być tam katalog anki (rzekłbym, że musi tam być)
duszek000, Dzięki Wielkie za pomoc !!! wszystko już działa. Nie wpadł bym na to bo tego folderu wogole mi nie wykrywał. Tzn jak wchodze w nazwe uzytkownika to nie mam tam wyswietlonego folderu AppData (nie wiem jak to możliwe). Musiałem dopiero wpisać to co mi podałes ( C:\Users\nazwa użytkownika\AppData\Roaming\.anki\plugins) i wtedy wyskoczyło. Wogóle bym nie wiedział, że takie coś jest. Dzięki Ci bardzo jeszcze raz.
Skoro się tak znasz mógłbyś mi jeszcze jedną rzecz podpowiedzieć? Podczas tworzenia kart chciałbym zmieniać rozmiar czcionki. Czyli powiedzmy mam see sb off i mniejszym druczkiem( powiedzmy ósemką) chce zrobic taka notatke pod tym see sb off że to jest phrasal verbs. Wiesz może gdzie się takie coś ustawia? Widziałem takie w robionych przez innych ludzi bazach.
Windows 7 chyba tak ma - ja nie mogłem np. znaleźć cache Opery, dopiero dzięki pewnemu trickowi odkryłem, że odpowiednie pliki są w RoamingAccess z dodatkami...
Aby ustawić czcionke to jak dodajesz słówko wchodzisz w edytor HTML ctrl+F9 i wpisujesz
<font size="x">slowo_slowo_slowo</font>
gdzie x jest od 1 do 7
Super, dzięki wielkie!
Witam,

poszukuje konwertera z supermemo do anki.
Jedyne co znalazlem to:

https://groups.google.com/forum/?fromgroups#!searchin/ankisrs/supermemo/ankisrs/itOnR4bd51U/kn0e28lQycEJ

http://notatnik.mekk.waw.pl/archives/125-SuperMemo_pod_Linuksem.html

jednak niestety nie mogę sobie poradzić z konwersją bazy. Czy komuś udało się przenieś bazę z Supermemo Extreme English do Anki?
Nie zależy mi na przeniesieniu procesu nauki, gdyż miałem długą przerwę. Natomiast przydało by się przenieść pliki dźwiękowe.
Hej, właśnie minął rok od założenia tego wątku!!!

Założyłam go 11 marca 2010 :-)

Mam nadzieje, że przyczynił się choć trochę do zwiększenia popularności Anki i innych programów tego typu, różnych od SuperMemo.
Temat przeniesiony do archwium.
211-240 z 421

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie