Anki !! (Mnemosyne Supermemo)

Temat przeniesiony do archwium.
241-270 z 421
IMPORT SUPERMEMO -> ANKI

1. W SuperMemo: wyeksportuj wybrane fiszki jako "Q&A text file"
2. Ściągnij program FullRecall ze strony http://fullrecall.com/ , zainstaluj, uruchom
3a. W FullRecall: Zaimportuj wyeksportowany plik txt SuperMemo do FullRecall
3b. W FullRecall: wyeksportuj to co przed chwilą zaimportowałeś - UWAGA: wybierz format eksportu (File Format) - "Tab delimited questions-answers" - to ważne, innego formatu Anki nie odczyta!
4. W Anki: Zaimportuj plik, który przed chwilą wyeksportowałeś z FullRecall do Anki

No i masz bazę danych SuperMemo w Anki :)

Niestety nie ma możliwości automatycznego przeniesienia dźwięków. Musiałbyś to zrobić ręcznie, dla każdej karty oddzielnie...

Pzdr

Ten format eksportu z FullRecall "Tab delimited questions-answers" - to w polskiej wersji językowej programu będzie "Pytania-odpowiedzi rozdzielone tabulatorem".

Albo można spróbować ze importem/eksportem w formacie xml. Anki czyta xml, więc nie powinno być problemów. Wtedy prawdopodobnie nie trzeba używać pośrednika (FullRecall), tylko można przenieść bezpośrednio.
Korzysta ktoś może z Anki na iPhone i mógłby podzielić się wrażeniami? bo nie mam ochoty wydawać 20€ w ciemno.
Tutaj jest mała recenzja Anki for iPhone po angielsku:

http://japanlifeandreligion.com/2010/09/30/ankimobile-an-iphone-app-review/

i dyskusja na ten temat na forum anglojęzycznym:

http://forum.koohii.com/viewtopic.php?pid=104694

----------------------------------------------------------------------
Anki - najlepszy program do fiszek i do tego darmowy :)
http://ankisrs.net

UWAGA ;)


Pojawiła się wersja ANKI 2.0 alpha 1

Tutaj jest opis najważniejszych zmian:
http://ankisrs.net/docs/changes.html

Tutaj wątek na forum Anki, gdzie można podzielić się swoimi wrażeniami:
https://groups.google.com/forum/?fromgroups#!topic/ankisrs-users/eftLInYdMW4


UWAGA: to jest wersja, która nie nadaję się jeszcze do regularnego używania, tylko do celów testowych. Radzę przeczytać dokładnie opis w pierwszym linku powyżej.

Pzdr
espano miło widzieć, że kontynuujesz pozytywne promowanie niekomercyjnych, wysokiej jakości programów SRS oraz dobrych www na temat nauki angielskiego. Ja od dawna tu nie zaglądam tak jak postanowiłem, udzielam się za to trochę na HTLAL gdzie ludzie są bardziej otwarci i jest wielu poliglotów operujących kilkunastoma językami więc można się bardzo wiele od nich nauczyć. Ten temat i z 2-3 inne interesujące mam dodane do obserwowanych bo myślę, że warto (głównie dzięki twoim wypowiedziom i paru innych osób). Chciałbym tylko dodać, że zdałem IELTS na 7.0 i jest to w sporej mierze zasługa Anki (stworzyłem sobie bazę do IELTS-a specjalnie i wszystko co było na kursie tam wrzucałem). Z tym wynikiem zostałem przyjęty na Mechanical Engineering i zaczynam od września. Ostatnio nie uczyłem się już angielskiego z Anki ani żadnym innym programem SRS, skupiałem się na aktywnym czytaniu (najsłabiej wypadła moja pisownia na IELTS) i aktywnym słuchaniu (BBC4, brytyjskie produkcje TV), ale głównie tym pierwszym. Teraz powracam do Anki aby podszkolić moją wymowę (plugin do nagrywania :D) oraz ponieważ zacząłem naukę hiszpańskiego. Wymowa angielska oczywiście na komputerze, natomiast ponieważ do nauki hiszpańskiego nie są mi tak bardzo potrzebne bazy z audio to używam wersji Anki na Android (posiadam HTC Wildfire) i muszę wam go bardzo polecić, używa się go równie wygodnie jak na komputerze a mogę się uczyć w dosłownie każdej chwili (nie wiem czy SM działa na urządzeniach mobilnych, od dawna się tym programem nie interesowałem Anki spełnia wszystkie moje wymagania). Jeszcze raz pozdrawiam tych otwartych na alternatywne sposoby uczenia się języków i stale poszukujących lepszych rozwiązań, nie wierzcie ślepo "twardogłowym" którzy promują pewne polskie produkty z których mają zysk komercyjny oni lub ich koledzy. Jest mnóstwo darmowych kursów, informacji, www, programów SRS które nieraz przewyższają o głowę komercyjne. Ich użycie daje doskonałe rezultaty jak widać choćby po moim wyniku z IELTS. Pozdrawiam i powodzenia.
lejo: " . . . miło widzieć, że kontynuujesz pozytywne promowanie . . . en temat i z 2-3 inne interesujące mam dodane do obserwowanych . . ."


Kontynuuję, kontynuuję, ale to ciężka harówka, bo bejotka też ma chyba te forum dodane do obserwowanych i przy każdej okazji wciska ludziom MSM... ehhhh

A widziałeś nową wersję 2.0 alfa? Moim zdaniem zmiany są bardzo zaje...fajne chociaż jest jeszcze wiele bugów do usunięcia. No ale cóż, to dopiero alpha.

Pzdr
Ostatnio używam tylko na Androidzie więc nie widziałem. Ale myślę, że lada dzień się zmobilizuję, żeby wrócić trochę do moich baz z angielskiego. Zdany IELTS trochę mnie zdemotywował i kompletnie skupiłem się w zakresie angielskiego tylko na czytaniu i słuchaniu BBC4, ale myślę, że czas wrócić do Anki w celu poprawy wymowy a jak wiadomo na Androidzie nie da się baz z dźwiękiem przygotować. W zakresie hiszpańskiego nie potrzebuję baz z dźwiękiem gdyż wymowa ma tam marginalne znaczenie w porównaniu z angielskim. Nie wiem czy udzielasz się na HTLAL ale zapraszam, tam nie ma bejotki bo on nie zna angielskiego więc nie ma ryzyka, że tam zajrzy :D. I tu należą się podziękowania dla MSM gdyby nie ich oprogramowanie mielibyśmy naszego "wszechznawcę" także na anglojęzycznych forach :D A tak przy okazji jest jakiś temat o dobrych www do nauki angielskiego na tym forum? Bo ostatnio kilka mi wpadło takich jak : http://thepolyglotdream.com/
I myślę, że warto się nimi podzielić, ale nie widziałem takiego tematu, kiedyś chyba taki założyłem ale zmarł śmiercią naturalną czyli z braku zainteresowania. A szkoda bo darmowe materiały do nauki języków w internecie są często lepszej jakości niż płatne i jak to mawiają price is right :D
Skończyłem pisać instrukcję do Anki. Może komuś, kiedyś się przyda :)

http://kpalka.vot.pl/it/1-porady/13-wspomaganie-nauki-programem-anki.html?showall=1
Koledzy mam pytanie. Czy wprowadzone słówka można jakoś wyeksportować do innego pliku xls lub innego, co pozwoliłoby wyedytować, poprawić i wydrukować? Wprowadzałem słówka, ale muszę szybko je przyswoić i jednak do tego Anki nie jest zbyt dobry. Do regularnej z pewnością.

Edit: Już sobie poradziłęm Plik -export - wybrać txt, a potem już wkleić w clac lub writer w openoffice
edytowany przez arturccc: 22 maj 2011
Jest już konwerter SMUX do Anki!

info:
https://groups.google.com/forum/?fromgroups#!topic/ankisrs/zFkiyNH8Zd0
źródło:
https://github.com/ggodlewski/smux-anki-converter
program:
https://github.com/downloads/ggodlewski/smux-anki-converter/smux-anki-convert-1.0.jar

Ponoć przenosi również dźwięki.
Hej, mam takie pytanie:
da się przy tworzeniu własnej bazy zrobić tak, że wpisujesz słówko ang, a w odpowiedzi dostajesz je od razu przetłumaczone przez np googletranslatora? Czytam sobie książkę i chciałem dodawać słówka, ale to trochę męczące - wpisać słówko, zajrzeć do słownika, przepisać itd..
Jest plugin (plik - pobierz - udostępniony dodatek) " Google Translate Lookup" ale nie licz, że wszystkie tłumaczenia będą poprawne.
Ewentualnie plugin 'english helper for chinese' on dodaje definicje angielskie + nagrania wymowy.
Ten plugin już wczoraj widziałem, ale jakieś błędy wyskakiwały..
Muszę zainstalować te bilblioteki httplib2, simplejson and urllib.. tylko nie wiem jak je zainstalować.. gdzie je skopiować itp.
mam pytanie czy ten program Anki jest z dzwiekiem czy bez? bo własnie go ściągnęłam i nie ma dzwieku
Jak dodasz do swojej bazy dźwięki to będzie z...Bo rozumiem, że o taki "dźwięk' chodzi?
edytowany przez duszek000: 25 cze 2011
Powiedzcie mi Moi Drodzy czy w Anki jest możliwość resetowania powtórek? Nie mogę znaleźć takiej opcji.
Musisz eksportować bazę i ją ponownie załadować (dodać) do Anki, wtedy powtórki będą zresetowane.
Rzeczywiście. Dzięki !!
czesc, bazy w Anki do nauki są zbyt trudne dla początkującego, tworze sam bazę z ksiązek callana ale podczas nauki z Mnemosyne i ściągnięciu bazy z ich strony, postanowiłem ją eksportować do Anki ale nie udało mi się. Jak poprawnie eksportować baze z Mnemosyne do Anki ?

Cytat: bartek_pl
czesc, bazy w Anki do nauki są zbyt trudne dla początkującego, tworze sam bazę z ksiązek callana ale podczas nauki z Mnemosyne i ściągnięciu bazy z ich strony, postanowiłem ją eksportować do Anki ale nie udało mi się. Jak poprawnie eksportować baze z Mnemosyne do Anki ?

puk puk czy ktos mi pomoże ?
Cytat: bartek_pl
Cytat: bartek_pl
czesc, bazy w Anki do nauki są zbyt trudne dla początkującego, tworze sam bazę z ksiązek callana ale podczas nauki z Mnemosyne i ściągnięciu bazy z ich strony, postanowiłem ją eksportować do Anki ale nie udało mi się. Jak poprawnie eksportować baze z Mnemosyne do Anki ?

puk puk czy ktos mi pomoże ?

Plik - import i tam wybierasz Mnemosyne Deck (*.mem) i chyba tyle?
Sprawdziłem na 3 bazach i wszystkie zostały zaimportowane dobrze.
Doczytałam się, że użytkownik lejo używał Anki na Symbianie. Niestety na stronie Anki nie znalazłam wersji na Symbian. Podpowiecie mi jaką wersję powinnam zainstalować (Nokia C5-03 z S60 v5)? Czy wersja na komórkę ma pełną funkcjonalność, można również dograć pliki dźwiękowe? Obecnie użytkuję KeepInHead, ale zaczyna mi brakować opcji w zakresie powtórek, których nie można niestety zmienić. Poza tym często synchronizacja z komputerem kuleje. Potrzebuję aplikacji, która daje możliwość tworzenia własnych baz i daje możliwość dostosowania cyklu powtórek do własnych potrzeb i nie łączy się non-stop z internetem.
Marta
Szukałam dalej informacji na temat Anki pod Symbiana i nic....
A co innego można zainstalować na Symbianie s60? FullRecall z tego co wyczytałam też nie ruszy... Pomożecie?
No to mam kolejne pytanie, przenoszę się na Anki. Mam zamiar korzystać głównie z AnkiDroid. Może jest tu ktoś, kto testował Anki na smartphonie? Zastanawiam się czy jak zmodyfikuję tzw. model i zamiast standardowych 2 pól Q/A dodam np. użycie w zdaniu czy wymowę, to czy na telefonie będzie to przejrzyste, czy może mały wyświetlacz nie poradzi sobie z nadmiarem znaków na jednej karcie?
Ankidroid obsługuje również pliki graficzne i dźwiękowe?
A trzecie pytanie, to jak wygląda synchronizacja? Każdorazowo po nauce czy można ustawić jakieś opcje, np. raz na tydzień?
Co prawda nie korzystam z wersji na Androida, ale na telefonie z systemem Windows Mobile, z wersji internetowej. Moja baza nie składa się tylko z 2 pól - Q/A ale jest bardziej rozbudowana (5 pól + dźwięki + zapis fonetyczny) i wersja internetowa wygląda całkiem ładnie i przyzwoicie, na Androidzie powinno być tak samo.
Co do synchronizacji to z tego co pamiętam (kiedyś chyba wyczytałem) musisz kliknąć "sync" aby ona się zrobiła więc możesz to robić kiedy chcesz.
Jak wam się podoba nowy wygląd i funkcje w wersji 2.0? Udał mi się uruchomić 2.0 alpha na Linuxie, bo gdy próbowałem odpalić ją na Windowsie, to nic nie mogłem zrobić (non stop program się wysypywał). Oto kilka screenów z nowej wersji: http://kpalka.vot.pl/component/content/article/22-powoli-nadchodzi-anki-20.html
Z dużym zainteresowaniem przeczytałem poszczególne watki dyskusji. Sam korzystałem kilka lat z FR, SM 2006, SM UX i i Anki. SM 2006 po smutnych doświadczeniach z utratami baz porzuciłem definitywnie w 2010 roku. SM UX dla moich celów okazał się słaby – jako jego główna zaletę uważam gotowa bazę danych dla osób zaczynających temat nauka języka lub niemogących poświęcić odpowiedniej ilości czasu na tworzenie własnej bazy i szlifowanie indywidualnych metod nauki.
Stworzenie bazy językowej do FR (oraz do Anki) składającej się z 10 tys. słów lub fraz, a następnie dokonanie ich wokalizacji jest stosunkowo proste i zajmuje około 8 -10 godzin, przy czym większość pracy wykonują programy. Wystarczy oprzeć się na kilku elementach:
1. Stworzenie słownika – w zasadzie dowolny słownik wrzucony na program OCR i umieszczamy następnie w pliku TXT. ( operacje „czyszczenia” można wcześniej przeprowadzać w EXCELU). Ja preferuje słowniki tematyczne. Zakładamy ze są one już w formacie PDF dobrej jakości.
2. Wokalizacja poszczególnych słów z pliku txt w oparciu o oprogramowanie TTS – typu Acapela lub Ivona (Loquendo odradzam z jednym wyjątkiem - głos rosyjski - dosłownie na palcach jednej dłoni można policzyć syntezatory do tego języka – czekam na rosyjski od IVONA)
3. Połączenie w formacie txt. Q-A i ścieżek do plików dźwiękowych – używam do tego EXCELA i Notepad2 (ma o wiele większe możliwości „czyszczenia” od zwykłego Notatnika), a następnie eksport do programów FR i Anki.
Dodawanie nowych słów czy to pojedynczo, czy masowo dokonujemy podobnie. Zaleta również jest to ze głosy w SAPI5 - 22kHz dają nam możliwość odsłuchania różnic akcentów regionalnych – np. argentyńskiego z hiszpańskim, lub brazylijskiego z portugalskim, lub brytyjskiego z amerykańskim, lub francuskiego z kanadyjskim itp. Itd. tak samo prędkość odtwarzania słów i całych fraz może być ustawiana indywidualnie (oczywiście format zapisu również - wav, mp3 itp).
Co do jednakowej normalizacji poziomu poszczególnych głosów proponuje użyć programu Audacity – w zależności od sprzętu jakim dysponujemy potrafi jednorazowo znormalizować, a następnie pogłośnić (ściszyć) poszczególne ścieżki dźwiękowe dla 600 – 3000 elementów jednocześnie.

Zastanawia mnie, dlaczego nie ma tutaj wątku programu VTrain – prawdziwego kombajnu do nauki słów i fraz. Jednocześnie chciałbym zwrócić uwagę na pewien błąd natury merytorycznej: programy takie jak FullRecal lub SuperMemo UX zasadniczo nie służą DO NAUKI, ale do UTRWALANIA już opanowanego materiału. Programy takie jak Anki i SuperMemo 2[tel]spełniają w jakimś stopniu ten wymóg, ale żaden z nich w najmniejszym stopniu (nawet po zastosowaniu funkcji drill w SM) nie może się równać z VTrain. Jeśli ktoś chce opanować około 2 tys. slow w miesiąc wraz z ich wymowa (oczywiście ma wolny czas) – tylko chyba ten program daje taka możliwość.
Jest zupełnie czymś innym powtarzane materiału, a absorbowanie go.
Pozdrawiam.
Temat przeniesiony do archwium.
241-270 z 421

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie